Diag Human odmítá jmenování Kužely rozhodcem

Praha - Jmenováním prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela jedním z rozhodců ve sporu České republiky a společnosti Diag Human se bude zabývat pražský vrchní soud. Firma se odvolala proti listopadovému rozhodnutí ustavit ho členem senátu, který by měl přezkoumávat rozhodčí nález z roku 2008. Ten společnosti přiřkl odškodnění přes osm miliard korun za překažený obchod s krevní plazmou. ČTK to řekla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Přidejte svůj názor

Petr Kužela

Na pozici arbitra navrhla Kužela Česká republika. Městský soud loni v listopadu uvedl, že muž splňuje zákonné podmínky pro výkon funkce. Společnost však namítala, že je Kužel podjatý a nemůže nezávisle rozhodovat. "Je funkcionářem strany, která veřejně prohlašuje, že Diag Human již od státu nedostane ani korunu," uvedla po skončení jednání právní zástupkyně Diag Human Iva Duchoňová s tím, že Kužel je zastupitelem za ODS. Společnost ho navíc zažalovala kvůli jeho dřívějšímu postupu v případu. 

V přezkumném senátu měl původně zasednout jeden člen jmenovaný ČR, jeden firmou a jeden soudem. V listopadu 2008 byli určeni tito rozhodci - tehdejší proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl za stát, švýcarský právník Damian Della Ca za Diag Human a Kužel jmenovaný Obvodním soudem pro Prahu 6. V současnosti však zůstal jediným nesporným arbitrem Kindl. 

S prezidentem Hospodářské komory totiž nesouhlasil Diag Human a Nejvyšší soud loni v říjnu vyhověl jeho stížnosti. Uvedl, že o návrhu na ustavení Kužela rozhodcem má znovu rozhodnout pražský městský soud. Kvůli pochybám o nezaujatosti ostatních arbitrů pak senát loni v březnu opustil i Della Ca, firma na jeho místo jmenovala jeho krajana Maxe Baumanna. 

Podle vyjádření soudu však Baumann není platně jmenovaným členem senátu. Rozhodčí smlouva totiž podle ní neupravuje možnost dodatečně ustavit rozhodce jednou stranou poté, co sám rezignoval. Firma se prý měla obrátit na soud, což neučinila. ČR naopak mezi tím navrhla soudu jmenovat dalším arbitrem ekonoma Jiřího Schwarze. Soud doposud nerozhodl. 

Česko a Diag Human se spolu zatím také neshodly na tom, zda by se rozhodčí nález z roku 2008 měl vůbec přezkoumávat. Firma tvrdí, že je toto rozhodnutí již pravomocné, protože se za stát odvolali lidé, kteří k tomu neměli pravomoc. Chce proto vyplatit přiznanou částku, která podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Jana Kalvody již činí více než deset miliard korun. Česko nesouhlasí, spor prý zatím uzavřen není. 

Nález již nepravomocně uznaly soudy v Rakousku, Francii, Británii a dalších státech. Česká republika se proti všem odvolala. Podle ní zahraniční soudci zatím neposuzovali oprávněnost nároků firmy. Ve Vídni byla dočasně zabavena tři česká umělecká díla, později se však na základě pravomocného verdiktu rakouského soudu vrátila zpět do Prahy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama