Ministerstvo spravedlnosti chce zpřísnit sankce pro exekutory

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) přemýšlí o zpřísnění trestů pro exekutory za porušování zákona. Kromě finančních sankcí by to mohla být i ztráta úřadu, řekl ministr v nedělním debatním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Přidejte svůj názor

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS)

„Velkým problémem je, že nejsou dodržovány zákony, které byly přijaty," uvedl Pospíšil s tím, že v roce 2009 začala platit velká novela exekučního řádu. Řada exekutorů podle něj ale zákon nedodržuje. Například zabavují výrazně dražší majetek, než je hodnota dluhu.

Za další systémovou chybu považuje řetězení dluhů. Zákon, který by to měl napravit, je už v ústavně-právním výboru Poslanecké sněmovny. Zákon by měl vyřešit také situace, když občan neví o dluhu a přijde exekutor.

"Největší nespravedlnost je to, když dlužník neuhradí malý dluh, zapomene na to nebo si toho není vědom, a za několik let poté mu přijde exekuční výměr," vysvětlil ministr.

Problém tedy není podle Pospíšila v legislativě, ale hlavně v přestupcích exekutorů. "Problém je ve výši sankcí, které nejsou dostatečné. Budeme muset zpřísnit sankce a budeme muset mnohem výrazněji vedle finančních sankcí postavit i ztrátu úřadu pro exekutora," řekl Pospíšil o možných legislativních změnách.

Ministr už podal kárné žaloby na třetinu, tedy přibližně čtyřicet exekutorů za nesprávně provedené exekuce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama