Sněmovna projedná zákon snižující příspěvek o 12 procent. Vodičková: Zlikviduje Klokánky!

Praha - Zařízení, která poskytují okamžitou pomoc dětem v nouzi, by měla dostat o 12 procent méně peněz než dosud, počítá s tím novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou na své nastávající schůzi projedná sněmovna. Podle ředitelky Klokánku Marie Vodičkové zákon zlikviduje jejich zařízení.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Z ministerského materiálu vyplývá, že výdaje na zařízení pro okamžitou pomoc týraným či zanedbaným dětem razantně rostou, a to pravidelně každý rok. V roce 2007 dosahovaly výdaje necelých 70 milionů korun, loni to bylo přes 160 milionů. Pro letošní rok se počítalo se 180 miliony, rozpočet se ale překročí, protože na začátku září se totiž vyčerpalo přes 93 procent částky. Pro příští rok se plánuje 160 milionů.

Letos dostávají zařízení pro okamžitou pomoc od státu měsíčně 17 300 pro dítě do šesti let, 21 200 pro dítě od šesti do 15 let a 24 300 korun na dítě od 16 do 18 let. Částky se stanovují jako 10,8násobek životního minima. To se od ledna zvyšuje, takže by se státní příspěvek měl zvednout na 18 800, 23 200 a na 30 600 korun. Předloha ovšem počítá, že od pololetí příštího roku by se částka podstatně snížila. U nejstarších dětí by mohl příspěvek státu klesnout skoro o třetinu na 21 400 korun, u předškoláků a školáků pak asi o pětinu na 15 400 a 18 700 korun. Snížení příspěvku by měly dorovnat rodiče dětí.

Podstatně levnější je pobyt dítěte v pěstounské rodině, kde měsíčně stojí necelých deset tisíc korun. Právě ji by chtěl úřad ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) víc podpořit. Ministerstvo by chtělo, aby se dětem v nouzi věnovali profesionální pěstouni. U nich by dívky a chlapci pobývali krátkodobě, dokud by se nemohli vrátit domů, nebo by se pro ně nenašlo jiné vhodné trvalé řešení. Profesionální pěstouni by měli proto dostat vyšší odměny až 20 tisíc korun měsíčně.

V současnosti pěstounskou péči poskytuje v České republice 8375 rodin. Většina rodin pečuje o jedno dítě (74,5 procenta) nebo o dvě děti (15,9 procenta).

Celkový objem vynakládaných prostředků v systému péče o ohrožené děti dosahuje ročně celkem 6,5 miliardy korun.

"Podle našeho přesvědčení je navrhovaná novela proti tomu, co požaduje výbor OSN pro práva dítěte. Doporučuje ČR, aby podporovala pěstounskou péči nebo jinou odbornou péči," uvedla Vodičková.

Klokánek má po celé republice 34 budov, v nich poskytuje péči pro 500 dětí. "Loni prošlo Klokánky tisíc dětí. Zařízení splňuje požadavky OSN, je to rodinně orientovaná péče v systému sociální péče. Děti jsou po čtyřech v samostatných bytech, starají se o ně manželské páry, nebo se střídají tety. Péče o děti se v našich rodinách neliší od péče v rodině," uvedla Vodičková.

Navržená novela má podle ministerstva práce upřednostnit péči o děti v jejich biologických rodinách nebo v náhradních pěstounských rodinách. V průběhu několika let by se měly zrušit kojenecké ústavy a dětské domovy.

V návrhu navíc dále stojí, že v jednom zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc může být maximálně 24 dětí, a to i v případě, že zařízení má několik budov. "Vzhledem k tomu, že Klokánky mají jedno vedení a fungují na stejných principech, lze je považovat za jedno zařízení. Nyní mají 500 plně obsazených míst a jsou rozmístěny ve 34 budovách. Podle znění novely by se současná kapacita zredukovala na pouhých 24 míst," uvedla Vodičková.

Její Fond ohrožených dětí znepokojuje také změna, podle níž by pěstouni-prarodiče měli přijít o dosavadní odměnu pěstouna, která na jedno dítě činí 3126 korun. Odměnu by mohli získat pouze v případech zvláštního zřetele. Někteří pěstouni by tak nedostali žádnou odměnu, jiní však – pokud by jim ji úřad práce přiznal – by získali odměnu 2,5krát vyšší, tedy 8000 korun. Pokud by tato zvýšená odměna byla přiznána 40 procentům prarodičů, bylo by to nákladnější než ponechat všem tu dosavadní. "Aby to nebylo zase na libovůli úřadů. Někdo dostane osm tisíc, jiný nedostane nic," nelíbí se předsedkyni Fondu ohrožených dětí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama