Poslanci projednají zákon o církevních restitucích, vrátí nemovitosti a peníze

Praha - Sněmovna na nastávající schůzi projedná dlouho připravovaný návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Norma, která má navrátit konfiskovaný majetek zpět do rukou církevních institucí, počítá s navrácením některých nemovitostí i s finančním vyrovnáním.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Podobný záměr řešily už minulé vlády, současná podoba majetkového vyrovnání vychází z návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi z roku 2008, ale zásadně se liší v několika oblastech.

Vláda se s církvemi dohodla, že zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.

"Vzhledem k nutnosti stabilizovat finanční hospodaření České republiky bylo dohodnuto, že dojde k rozšíření objemu naturálně vraceného majetku a následnému snížení finanční náhrady," odůvodňují v materiálu změnu poměru zástupci ministerstva kultury.

Vládní komise se rovněž dohodla na rovnocenném postavení všech oprávněných osob (všechny církve a náboženské společnosti a jimi zřizované právnické osoby). Návrh zákona z roku 2008 rozlišoval mezi oprávněnými osobami dvě skupiny, které měly rozdílný nárok v oblasti naturální restituce. "Okruh majetku, který může být vydán, tak bude pro všechny oprávněné osoby stejný," stojí v materiálu.

Primárním cílem majetkového vyrovnání je umožnit církvím a náboženským společnostem, aby byly hospodářsky nezávislé na státu. "Proto hlavní částí majetku, jenž bude církvím a náboženským společnostem vrácen, tvoří zemědělské nemovitosti - pole, lesy, rybníky a související stavby, se kterými církve a náboženské společnosti dříve samy hospodařily," upřesňuje předkládací zpráva. S tímto majetkem nyní hospodaří Lesy České republiky a spravuje ho Pozemkový fond České republiky.

Restituce bude stát církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání bude ale i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz. První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se částka bude každoročně snižovat o pět procent.

V původním návrhu byla doba splácení stanovena na 60 let. "Nyní se navrhuje zkrátit dobu vyplácení na třicet let tak, aby k finanční odluce došlo co možná nejdříve, avšak zároveň s ohledem na minimalizaci zatížení státního rozpočtu," upřesňují autoři v předloze.

Zákon vyvolal na konci minulého roku koaliční roztržku, návrh vláda schválila až napotřetí. Ani před posledním vládním jednáním totiž ještě nebylo jasné, jak se k záležitosti postaví ministři za VV. Ti nakonec vládní návrh podpořili a do sněmovny tak podle premiéra Petra Nečase jde text, který je koaličně plně dohodnutý.

Sněmovna normu projedná v prvním čtení na lednové schůzi, která začne v úterý.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama