Drábka odvolejte! Požadují rozzlobené odbory z úřadů práce

Praha - Odboráři z úřadů práce v 11 městech žádají kvůli potížím s novým způsobem vyplácení sociálních dávek odvolání ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Nynější "fatální situaci" podle nich zlehčuje a zkresluje. Odbory žádají, aby odpovědnost vyvodilo i vedení centrálního úřadu práce. Předáci si stěžují na nefunkčnost počítačových systémů, kvůli tomu prý nejsou úředníci schopni pomoc potřebným vyřizovat. Systém ostře kritizují i někteří informatici z úřadů práce. Vedení ministerstva i centrálního úřadu už minulý týden uvedlo, že se většina lednových dávek vydala a vše se do konce měsíce stihne.

Přidejte svůj názor

371

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova sociální reforma. Všechny podpory, příspěvky a dávky vyplácejí úřady práce. Převzaly tak agendu a přes 1600 úředníků od radnic. Odboráři z ostravského a litoměřického úřadu práce si na nový způsob stěžovali už minulý týden. Nyní se k nim přidali zatím kolegové z úřadů v dalších devíti městech, a to třeba z Brna, Prachatic, Šumperku, Plzně či Chebu. 

Odboráři uvedli, že jako úředníci nejsou bez funkčního softwaru schopni "řádný výkon státní správy" zajistit. Rozhodnutí o dávkách musí vydávat nejpozději do 30 dnů, aby mohli začít peníze vyplácet. "Uchazeč, který si podává žádost 2. ledna, musí být tedy ve zmiňovaných limitech odbaven. To ani 27. ledna není možné," píšou odboráři v prohlášení. Problémy jsou podle nich fatální a ministr je zlehčuje a zkresluje. "Žádáme o vyvození zodpovědnosti za momentální stav v resortu Úřadu práce ČR a odvolání ministra Drábka," uvedli předáci. 

S kritikou se připojili i informatici z úřadů práce. Sdělili, že je mluvčí centrálního úřadu minulý týden vyzval, aby připomínky sepsali. Zabralo jim to osm stran. "Obecně se dá říci, že jestli pan tiskový mluvčí vyzýval k tomu, abychom sepsali, co nefunguje, bylo by pro nás podstatně snazší napsat, co funguje," uvádějí v materiálu. 

Stěžují si mimo jiné na nepropojenost aplikací. Do některých je podle informatiků možné jen zadávat data, ne je schvalovat, tisknout rozhodnutí či vypočítávat dávky. Vše se musí obvykle dopsat ručně, digitalizace žádostí není vyřešena. Systém padá a údaje se neukládají. Videokonferenční školení se zrušilo, vypočítávají pracovníci úřadů v materiálu. "Takže nikdo nemá žádné ucelené informace, vše je hluboká, tmavá improvizace," uvedli informatici. 

Problém podle nich "zviditelnila tragédie" kolem nového systému dávek v hmotné nouzi a na sociální služby, které převzali úředníci od radnic. Míní, že u těchto agend nebyl důvod ustupovat od předchozího softwaru "kromě účelového vyvádění finančních prostředků do spřátelených firem". Doporučují a žádají "urychlený návrat" k původním systémům.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama