Vondra shrnul priority armády. Zůstat v Afghánistánu, nabírat rekruty a přitom šetřit

Praha - Zůstat v Afghánistánu další dva roky, nabírat nové rekruty a přitom pokračovat v úsporách, to jsou priority české armády v letošním roce. V pondělí to novinářům oznámil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Přidejte svůj názor

Alexandr Vondra (Ministr obrany)

Čeští vojáci mají zajištěný mandát pro misi v Afghánistánu do konce roku 2012. Vondra ale chce, aby Česká republika působila v zemi poničené desítky let trvajícím konfliktem další dva roky. "Chceme vojákům prodloužit misi v Afghánistánu na roky 2013 a 2014. Návrh mandátu by měla vláda dostat na stůl v polovině dubna, aby měl parlament dost času o tom rozhodnout," sdělil ministr.

O setrvání českých vojáků v Afghánistánu chce Vondra jednat s představiteli jednotlivých politických stran. Zároveň doufá, že mandát zákonodárci vojákům prodlouží dříve než na poslední chvíli, jak se to stalo při posledním prodloužení mise.

I přes obtížnou ekonomickou situaci chce Vondra pokračovat v nabírání nových vojáků. Česká armáda totiž stárne. Od letošního roku chce proto armáda nabírat 800 vojáků ročně. "Chceme také připravit nový platový řád, který propojí výši služebního platu s hodností a stávající funkcí. Není možné, aby vojáci stejné hodnosti byli zařazeni až v osmi platových třídách," uvedl šéf rezortu obrany.

Prodloužení afghánské mise i nabírání nových vojáků ale nemá armádě podle Vondry zabránit v šetření. Armádě s tím má pomoci nový Národní úřad pro vyzbrojování a Centrální akviziční úřad. "Úspory budou postaveny na čtyřech pilířích: Bude to zodpovědnost uživatele, hospodáře, nákupčího a dohledu," upřesnil.

Ministerstvo obrany bude navíc i letos pokračovat v odprodeji nepotřebného majetku, snižování provozních nákladů a restrukturalizaci státních podniků.

Témata: Armáda
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama