Odboráři: Ministře odstup! Drábek: Nemám důvod, je to jen mediální hysterie

Praha - Odvolání ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) žádá celkem třináct úřadů práce. Jsou znepokojeny přístupem ministra, který situaci zlehčuje, stojí v prohlášení, které v pondělí Mediafaxu poskytla Eva Pešková z Úřadu práce v Litoměřicích.

Přidejte svůj názor

Jaromír Drábek

"Odborové organizace jsou znepokojené přístupem ministra Drábka k fatálním problémům na úřadech práce, jeho vyjádření se snaží celou situaci bagatelizovat a zkreslovat. Žádáme o vyvození zodpovědnosti za momentální stav v rezortu Úřadu práce ČR a odvolání ministra Drábka," píše se v prohlášení, ke kterému se připojilo celkem 13 úřadů práce.

K odchodu z čela rezortu tak Drábka vyzývají úřady v Litoměřicích, Prachaticích, Liberci, Českém Krumlově, úřad práce Brno-město, úřady v Chebu, Jablonci nad Nisou, Šumperku, Mladé Boleslavi, Plzni, Ostravě, Děčíně a Domažlicích.

"K naší práci, která musí probíhat v souladu s platnou legislativou, nezbytně potřebujeme funkční software. Bez něj nejsme schopni zabezpečit řádný výkon státní správy," uvádí se dále v prohlášení, které poukazuje na problémy, s nimiž se úřady práce kvůli změně legislativy od začátku roku potýkají.

Ministr však kritiku úředníků odmítá. "Nevidím k tomu žádný důvod. Ta mediální hysterie, která kvůli tomu vznikla v posledních týdnech, nemá absolutně žádný racionální základ," řekl Mediafaxu Drábek.

Podle něj by kritici měli vzít v potaz jasná čísla. Do pátku se navíc podle ministerstva práce a sociálních věcí vyplatilo 98 procent všech lednových dávek. "Podstatný je navíc i samotný průběh vyplácení," argumentoval.

"Není to jednoduché, když se zavádí nový software, vždy to s sebou nese určité komplikace," dodal.

Komplikace byly podle ministerstva práce a sociálních věcí způsobené například zvýšeným náporem klientů, který je v lednu na úřadech práce běžným jevem, změnou výpočtu některých přiznávaných dávek a také valorizací životního minima, která si vyžádala přepočet dávek hmotné nouze. I přesto se údajně většina úřadů s těmito komplikacemi dokázala vypořádat, včetně nutnosti osvojit si práce s novým systémem.

"S odborovými organizacemi jsem připraven jednat o pracovních podmínkách zaměstnanců, nikoli však o politických tématech. S příslušnou centrální odborovou organizací o situaci úřadech práce jednání průběžně vedeme, jedno z nich se uskutečnilo na konci minulého týdne v pátek, další očekáváme během tohoto týdne. Jednání jsou konstruktivní, jednáme o věcných záležitostech. Vyjádření jednotlivých odborových buněk zasílaná médiím nelze bohužel chápat jinak než jako snahu o to, přiživit se na mediálním zájmu," uvedl ministr Drábek.

Ten prý může s plnou odpovědností prohlásit, že nový způsob výplat přes jednotné výplatní místo je od 2. ledna 2012 plně funkční, a že obslužné moduly na ÚP ČR jsou již zprovozněné nebo postupně zprovozňované podle harmonogramu tak, aby převzaly funkci modulů dosluhujících.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama