Volbu šéfa ODS provází hádky

Praha - Pondělní volbě předsedy ODS v metropoli předchází bouřlivá debata kvůli umístění plenty s urnou a stolu s volebními lístky. Protikandidát primátora Bohuslava Svobody Jiří Janeček požadoval, aby delegáti měli větší soukromí a lístky získali přímo u plenty s urnou.

Přidejte svůj názor

371

Někteří příznivci primátora ale upozornili na volby předešlé, kde problém nebyl. Část delegátů tvrdila, že jde o jasnou manipulaci s volebními lístky. Právě odpůrci primátora se snažili volbu narušit.

"Jde o názorový střet. Nedokážeme se dohodnout," sdělili někteří delegáti sněmu.
 
Kvůli debatě nad místem pro stůl s volebními lístky zasedla i regionální rada ODS, kterou svolal stále ještě předseda pražské ODS Boris Šťastný. Po jejím skončení musel Janeček přednést opět svůj návrh a poté se o něm v sále hlasovalo. Delegáti pak Janečkův požadavek zamítli.

Primátor Svoboda doposud zastával funkci 1. místopředsedy a přeje si kompletní výměnu stávajícího týmu. Oblasti na tento post většinou nominovaly náměstka financí Zdeňka Zajíčka. Současnými místopředsedy jsou Pavel Klega, Rudolf Blažek, ministr Tomáš Chalupa, Josef Nosek. Oblasti nominovaly kromě Noska a Chalupy i místostarostu Prahy 8 Ondřeje Grose a Prahy 9 Tomáše Portlíka, radního Prahy 3 Ondřeje Pechu nebo poslankyni Janu Černochovou.

Svoboda také soudí, že je nevýhodné, aby se měnila jen část vedení. Považuje za zásadní kompletní výměnu, která získá mandát na dva roky.
 
Jedním z kandidátů na místopředsedu je také poslanec Marek Benda. Jak uvedli někteří účastníci sněmu, jeví se jako jeden z pravděpodobných členů vedení týmu.
 
Svoboda s 12 nominacemi z 15 by si podle informací delegátů z jednotlivých oblastí přál do svého týmu nejen Zajíčka, ale také starostu Horálka, místostarostu Portlíka a radního Pechu nebo svého dosavadního náměstka primátora Noska.
 
Janeček coby jediný protikandidát nepovažuje své úsilí za boj s větrnými mlýny. "Mým cílem je jednotná ODS, která vyhraje volby v Praze. Chci navrátit ODS sebedůvěru a vrátit ji pevnýma nohama na zem. Musíme si uchovat svůj liberálně-pozitivní program," sdělil ve svém projevu. Chce navrátit ODS hrdost, netouží potom, aby byla "béčkem" TOP 09.
 
Z funkce předsedy pražské ODS její šéf Boris Šťastný odstoupil po pádu koalice ODS a ČSSD na magistrátu na konci loňského roku. Novou koalici ODS a TOP 09 domluvil se zástupci TOP 09 sám primátor Svoboda. Šťastný se již znovu o funkci ucházet nebude.
 
Volební regionální sněm doprovázel kromě sporů celá řada technických problémů, ať s celkovým počtem kandidátů nebo samotným hlasovaním.

Témata: ODS | Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama