Česko řekne nakonec ANO. Nečas vytváří jen tlak na Klause, myslí si Šíma

Praha - Česká republika se k fiskální dohodě, kterou země EU kromě ČR a Velké Británie v pondělí podepsaly v Bruselu, nakonec připojí. Argumentace procedurálními důvody má vytvořit tlak na prezidenta Václava Klause, který se k ní staví skepticky, řekl agentuře Mediafax rektor vysoké školy CEVRO Josef Šíma.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas (Premiér vlády)

"Fiskální dohoda rozhodně není bodem zlomu," uvedl Šíma. "Je to další z proklamací, které mají trhy přesvědčit o tom, že Evropa je důvěryhodný dlužník."

Podle Šímy si česká vláda tím, že se v pondělí nepřipojila k podpisu smlouvy, upravující rozpočtovou disciplínu, vytvořila manévrovací prostor jak v rámci Evropské unie, tak na domácí scéně. Vůle EU prosazovat fiskální dohodu jako jednotný postoj by měla přimět prezidenta Klause, aby slevil ze svých skeptických postojů.

"Samotnou dohodu nelze považovat za způsob řešení rozpočtových problémů evropských zemí," je přesvědčen Šíma. "Jediným řešením je omezování státních výdajů a k tomu dohoda nepřispívá. Domnívám se, že se v budoucnu dočkáme ještě dalších podobných aktivit, jejichž skutečný význam zůstane spíš v politické než v ekonomické rovině."

Představitelé Evropské unie se na pondělním bruselském summitu EU dohodli na nové fiskální smlouvě k posílení rozpočtové zodpovědnosti pro všechny země EU. Pakt podepsalo 25 států s výjimkou České republiky a Velké Británie.

Témata: Česká republika | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama