NE je nejzávažnější Nečasovou chybou, říká Paroubek, Véčka ho vítají

Praha - Jako nejvážnější chybu premiéra Petra Nečase (ODS) od začátku jeho mandátu označil v úterý předseda NS-LEV21 Jiří Paroubek odmítnutí vstupu do fiskální unie. Naopak Věci veřejné premiérovo rozhodnutí vítají.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek (Předseda NS-LEV 21)

"Pozici Velké Británie v těchto fiskálních věcech do jisté míry chápu, má jiné výchozí podmínky, například Commonwealth. Co nechápu, to je pozice Petra Nečase. Je to vážná rána prestiži České republiky," okomentoval Nečasovo rozhodnutí Paroubek.

Ten dodal, že vláda pod jeho vedením zastávala taktiku maximální vstřícnosti k Evropské unii. Současná vláda prý ale nemá žádný silný jednotící prvek a rozhodnutí ve věci vstupu do fiskální unie ukázalo údajné meze Petra Nečase jako lídra.

"Zemi, která má slabého lídra ve svém čele, nikdo vážně brát nebude. Zarážející je, že oficiální politika vlády se přece shoduje s tím, co chce EU," pokračoval Paroubek a doplnil: "Je to nejvážnější chyba Petra Nečase od začátku jeho mandátu."

"V tuto chvíli musíme konstatovat, že máme premiéra, který činí špatná strategická rozhodnutí a jedná v rozporu se zájmem České republiky," uvedl k pondělnímu rozhodnutí předsedy vlády šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Negativní postoj Česka k fiskální unii nás podle jeho názoru může poškodit politicky i hospodářsky: "Po včerejšku bude naše vyjednávací pozice mnohem slabší. Dostáváme se na okraj, do politické izolace, a to se dříve nebo později negativně odrazí. Jde o naši věrohodnost, investice, sociální stabilitu, pracovní místa. To vše může být zasaženo, jestliže se z jádra EU dostaneme na okraj. Teď se rozhoduje o budoucnosti a premiér Nečas v této klíčové chvíli selhal."

Podle stínového ministra zahraničí sociální demokracie Lubomíra Zaorálka bude strana žádat změnu stanoviska premiéra i celé vlády.

Postoj, který Nečas k fiskální unii zaujal, neschvalují ani někteří členové koaliční TOP 09. "My věříme, že se tento postoj ještě změní, ta dohoda se má podepisovat až v březnu, takže my budeme přesvědčovat naše koaliční partnery, aby změnili názor. Ten navíc ani není logický – současná vláda se sama označuje za vládu rozpočtové odpovědnosti a zavazuje se ke stejným věcem, které jsou i v paktu stability," řekl Mediafaxu předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík. Podle něj je důležité, aby se Česko snažilo zůstat v centru evropského dění. "My nejsme země na okraji EU, jako je Británie. My jsme malá země ve střední Evropě a na EU jsme do velké míry závislí. Je lepší být ve středu nebo na východě dění v EU, než být západním cípem Běloruska," dodal.

"Jsem znepokojen nejasností názorů premiéra. Jsem přesvědčen o tom, že v této záležitosti je třeba zaujmout jasné stanovisko a premiér řekl něco ve smyslu 'ano, možná, ale spíše ne'," řekl Mediafaxu poslanec za TOP 09 a člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Václav Kubata. Podle něj by měla být diskuse o dalším postoji Česka předmětem jednání vlády, která by měla vyjádřit jasné stanovisko. "Doufám, že uslyšíme jasné stanovisko a že předseda vlády předstoupí také před poslance," dodal Kubata a naznačil, že je možné, že klub TOP 09 a STAN navrhne už na této schůzi sněmovny zařazení nového bodu, ve kterém by premiér o jednání v Bruselu informoval.

Naopak Věci veřejné se s postojem premiéra ztotožňují. "Říkáme, že pokud je nějaká dohoda, tak všichni účastníci dohody si musí být rovni. Pokud jsou si někteří "rovnější" a někteří méně rovní, pak nemá cenu v takovém společenství být. K dohodě lze přistoupit i později, a dokud nebudeme mít všichni stejná práva, tak nemá cenu, aby Česká republika do takovéto dohody vstupovala," prohlásil předseda strany Radek John.

Odmítnutí vstupu do fiskální unie pak podle něj nemusí být definitivní. "Nestalo se nic strašného, je možné kdykoliv vstoupit, a je správné nevstoupit, pokud by podmínky pro Českou republiku byly horší, než pro jiné země, které se účastní," uzavřel.

Komunisté tvrdí, že o vstupu České republiky do fiskální unie by měli rozhodnout sami čeští občané v referendu. "Jde o úplnou změnu kvality proti referendu v roce 2004, jde o změnu kvality proti Lisabonské smlouvě. KSČM je připravena takový zákon o referendu navrhnout," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Premiéra, který se v Bruselu společně s Velkou Británií proti vstupu do fiskální unie postavil, proto v této věci KSČM podporuje. Zdůraznil, že ani jedna z parlamentních stran ve svém předvolebním programu neměla podporu vstupu České republiky do fiskální unie.

"Já jsem zásadně proti tomu, aby Česká republika do fiskální unie vstoupila, protože ten problém má dvě základní vrstvy. Zaprvé je to otázka toho, nakolik je česká koruna stabilní měnou a nakolik je vázána na euro, dolar a jiné světové měny. Druhá věc je, jestli může jakýkoliv orgán Evropské unie, který nemá demokratický základ - protože v EU jde většinou o byrokratické struktury a jen Evropský parlament má demokratický základ, který vzešel z voleb – diktovat. V tomto ohledu ten postup je takový, že by českému parlamentu diktovali jednotlivé kroky o využití českých rozpočtových prostředků, tedy peněz daňových poplatníků, úředníci v Bruselu, nikoliv ani ti volení poslanci Evropského parlamentu," vysvětlil Filip.

"Další věc je, že my jsme státem, který neporušuje natolik fiskální pravidla, jako je porušila Itálie, Španělsko, dokonce i Německo nebo Francie. V tomto ohledu není důvod, aby na tom Česká republika byla hůře, než ty velké státy, které nás můžou kdykoliv v rámci té Evropské komise přehlasovat," dodal.

Témata: Paroubek, Jiří
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama