Prezident Klaus pochválil Nečase: Jednal jako zodpovědný politik

Praha - Prezident Václav Klaus v úterý podpořil krok premiéra Petra Nečase (ODS), který za Českou republiku odmítl na pondělním zasedání Evropské rady účast na paktu o rozpočtové odpovědnosti. Klaus na svých internetových stránkách uvedl, že Nečas jednal jako zodpovědný představitel České republiky.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

"S postojem premiéra Nečase plně souhlasím. Nemyslím, že se přidal k Velké Británii, spíše to interpretuji tak, že jednal jako zodpovědný představitel České republiky. Nemáme důvod se za nikoho schovávat a k někomu se přidávat," komentoval Klaus výsledek pondělního vrcholného summitu evropských lídrů v Bruselu, na kterém smlouvu o rozpočtové odpovědnosti podpořilo 25 zemí EU kromě Británie a Česka.

Klaus dále uvedl, že věří, že předseda vlády své ne rozpočtovému paktu neodvolá. "Pevně věřím, že se ve svém postoji nenechá zviklat," poznamenal.

Naopak kriticky se prezident vyjádřil na adresu celého dohodnutého paktu rozpočtové kázně. Podle jeho slov jde o zneužití současné situace v eurozóně k prosazení něčeho, co by ještě před několika lety, například v období schvalování Lisabonské smlouvy, nemělo šanci na úspěch.

"Jde o další krok v likvidaci suverenity jednotlivých evropských zemí přechodem k fiskální unii, v možná srozumitelnější terminologii, k zbavení jednotlivých zemí zodpovědnosti za své státní rozpočty," konstatoval.

Nečasovo odmítavé stanovisko k paktu rozdělilo podle očekávání vládní koalici. Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zdůvodnil krok premiéra čistě vnitropolitickými důvody. Ustoupil křídlu ve vlastní ODS, řekl v úterý Mediafaxu šéf české diplomacie.

"Děláme to pouze z vnitropolitických důvodů, aby jisté křídlo ODS se nezlobilo na premiéra a nedělalo neplechu. A to je pro mě strašný," prohlásil rozladěně ministr. "Tak jenom abychom je uspokojili, znemožnili jsme pozici České republiky v rámci Evropské unie," dodal.

Smlouvu o rozpočtové odpovědnosti na pondělním vrcholném summitu evropských lídrů v Bruselu podpořilo 25 zemí Evropské unie kromě Velké Británie a České republiky.

Český premiér Petr Nečas (ODS) nicméně nevyloučil, že by se Česká republika mohla nakonec ještě přidat k dohodnutému paktu o rozpočtové kázni. Problémy ale premiér vidí mimo jiné s případnou ratifikací smlouvy i s účastí nečlenů eurozóny na summitech unijních států platících eurem.

Unijní prezident Herman van Rompuy výsledný kompromis označil za velmi rozumný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Sněmovna se pře kvůli církevním restitucím, pravicová opozice napadla KSČM

13.12.2018 11:14 Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní…

Ovčáček má svou teorii: V kauze Agrofert jde o něco jiného. Čeští…

13.12.2018 10:48 Aktualizováno Mluvčí prezidenta Miloše Zemana se domnívá, že za projednáváním střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama