Nečas a Klaus se chovají jako malí kluci! Paroubek jejich chování odmítá

Praha - Předseda Národních socialistů – levice 21. století Jiří Paroubek označil odmítnutí premiéra Petra Nečase (ODS) na zasedání Evropské rady na účasti paktu o rozpočtové odpovědnosti za nezodpovědné. Prezident Václav Klaus premiéra podpořil, to ale Paroubek odmítá.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

"Prezident Václav Klaus podporuje premiéra Nečase v kverulování vůči fiskálnímu dohledu ze strany EU. Je to, jako když si malí chlapci dodávají odvahy před kluky většími," prohlásil v úterý Paroubek. Soudí, že je to vůči EU nezodpovědné a škodlivé chování.

"Rozpočtové výsledky české vlády, kdy například naposledy propadlo 1,2 miliardy korun na ministerstvu školství zpět do rozpočtu EU, ukazují, jak by to naopak bylo užitečné. Jako bývalý český premiér si ze zkušenosti myslím, že velcí "evropští kluci" v EU to České republice spočítají při jednání o evropské finanční perspektivě na léta 2017 až 2020," uvedl Paroubek.

Klaus naopak na svých internetových stránkách uvedl, že Nečas jednal jako zodpovědný představitel České republiky.

"S postojem premiéra Nečase plně souhlasím. Nemyslím, že se přidal k Velké Británii, spíše to interpretuji tak, že jednal jako zodpovědný představitel České republiky. Nemáme důvod se za nikoho schovávat a k někomu se přidávat," komentoval Klaus výsledek pondělního vrcholného summitu evropských lídrů v Bruselu, na kterém smlouvu o rozpočtové odpovědnosti podpořilo 25 zemí EU kromě Británie a Česka.

Klaus dále uvedl, že věří, že předseda vlády své ne rozpočtovému paktu neodvolá. "Pevně věřím, že se ve svém postoji nenechá zviklat," poznamenal.

Naopak kriticky se prezident vyjádřil na adresu celého dohodnutého paktu rozpočtové kázně. Podle jeho slov jde o zneužití současné situace v eurozóně k prosazení něčeho, co by ještě před několika lety, například v období schvalování Lisabonské smlouvy, nemělo šanci na úspěch.

"Jde o další krok v likvidaci suverenity jednotlivých evropských zemí přechodem k fiskální unii, v možná srozumitelnější terminologii, k zbavení jednotlivých zemí zodpovědnosti za své státní rozpočty," konstatoval.

Nečasovo odmítavé stanovisko k paktu rozdělilo podle očekávání vládní koalici. Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zdůvodnil krok premiéra čistě vnitropolitickými důvody. Ustoupil křídlu ve vlastní ODS, řekl v úterý Mediafaxu šéf české diplomacie.

"Děláme to pouze z vnitropolitických důvodů, aby jisté křídlo ODS se nezlobilo na premiéra a nedělalo neplechu. A to je pro mě strašný," prohlásil rozladěně ministr. "Tak jenom abychom je uspokojili, znemožnili jsme pozici České republiky v rámci Evropské unie," dodal.

Smlouvu o rozpočtové odpovědnosti na pondělním vrcholném summitu evropských lídrů v Bruselu podpořilo 25 zemí Evropské unie kromě Velké Británie a České republiky.

Český premiér nicméně nevyloučil, že by se Česká republika mohla nakonec ještě přidat k dohodnutému paktu o rozpočtové kázni. Problémy ale premiér vidí mimo jiné s případnou ratifikací smlouvy i s účastí nečlenů eurozóny na summitech unijních států platících eurem.

Unijní prezident Herman van Rompuy výsledný kompromis označil za velmi rozumný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama