Devastace památek v Česku! Chybí dobrý zákon, zlobí se ombudsman

Praha - Česku chybí kvalitní zákon o památkové péči. Kvůli děravé legislativě tak v zemi chátrá řada historickch památek a reálně hrozí jejich pokračující devastace, řekla ve středu agentuře Mediafax zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pavel Varvařovský (Ombudsman)

Legislativní stav ochrany historických památek je podle Seitlové tristní. "Ministři a ministryně kultury se střídají, nápravu vždy slíbí a nestane se nic," řekla zástupkyně ombudsmana. Situace se podle ní vyhrocuje. "Rychle nám přibývá stížností na to, že nefunkčnost systému stojí za nenávratným zničením některých památek," zdůraznila Seitlová.

Bolavým místem české legislativy je podle Seitlové především dvojkolejnost ochrany památek. "Vedle sebe existují dvě samostatné instituce - památkové ústavy a památkové úřady, které na stavební záměry a způsob péče o památky v mnoha případech nahlížejí zcela rozdílně," upozornila zástupkyně veřejného ochránce práv. Jedna instituce podle ní záměr vlastníka povolí, druhá zakáže, popsala častou praxi Seitlová.

Za zvlášť naléhavou pak považuje Seitlová nutnost vyřešit finanční kompenzace vlastníkům nemovitostí, nacházejících se na území památkových rezervací a zón za omezení jejich vlastnických práv. "Navzdory opakovaným doporučením ombudsmana poslanci dosud neodstranili nerovné postavení vlastníků objektů v památkových zónách oproti vlastníkům samotných památek," řekla Seitlová. Majitelé kulturních památek mají ze zákona právo na poskytnutí příspěvku na obnovu těchto staveb, zatímco vlastníci domů, které se nacházejí v historických zónách, ale samy nejsou památkami, nemají nárok na nic. "Jejich vlastnická práva jsou naopak omezena povinností respektovat požadavky orgánů státní péče.

Ochrana památek navíc v Česku není účinná. Úřady pouze přihlížejí situacím, kdy se vlastníci památky o ně nestarají. "Problém se nyní vyhrotil v řadě případů, při kterých se jednalo nebo jedná o záchranu významných objektů," řekla Seitlová. Typickým případem selhání úřadů je podle kanceláře veřejného ochránce práv zbourání zimního stadionu v Praze na Štvanici, chystaná demolice hotelu Jalta v Praze na Václavském náměstí nebo záměr bourání neorenesančního domu číslo 1502 v Revoluční ulici v Praze, na jehož místě má stát takzvaná Novomlýnská brána.

Seitlová zdůraznila, že pokud se stát o chráněný objekt nestará, musejí úřady přistoupit v zájmu ochrany památky k náhradnímu řešení a na vlastní náklady zajistit nezbytnou péči o ni. "Pak může náklady po vlastníkovi vymáhat," řekla Seitlová. Takový postup zvolily úřady v případě chráněné usedlosti ve Strachoticích na Znojemsku.

Jistým řešením tristního stavu péče o český kulturní odkaz by kromě změny zákonů bylo podle právníků kanceláře ombudsmana i sloučení obou památkářských institucí do jedné jediné, která by dvojkolejnost péče o památky odstranila.

Témata: ombudsman
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama