Zdravotně postižení se obrací na poslance, chtějí zpět své dávky

Praha - Národní rada osob se zdravotním postižením se obrací na poslance s návrhem novely zákona o hmotné nouzi, která by opět umožnila vyplácet rodičům zdravotně postižených dětí souběžně příspěvek na péči a rodičovský příspěvek. Novináře o tom ve středu za radu informoval Václav Krása.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Návrh poslancům pošleme ještě dnes a žádáme jeho projednání ve zrychleném čtení, denně se totiž na nás obrací desítky zoufalých rodičů dětí s handicapem, kteří se dostávají do neřešitelných životních situací," uvedl Krása. U péče o postižené děti totiž od ledna letošního roku začala platit nová pravidla, která souběh dávek zrušila. Navíc rodičovský příspěvek mohou rodiče čerpat pouze do čtyř let věku dítěte, a nikoliv do sedmi, jako tomu bylo dříve. Novinkou je pak i strop 220 tisíc na takovou pomoc. Rodinám tak podle výpočtu Národní rady chybí minimálně čtyři tisíce korun měsíčně.

"Takovéto škrty nás vrací do éry 80. let 20. století, kdy stát upřednostňoval ústavní péči před péčí v rodině," poznamenal Krása.

Návrat souběhu vyplácení obou příspěvků i prodloužení doby vyplácení toho rodičovského by podle Národní rady osob se zdravotním postižením dotčené rodiny zatížilo zhruba částkou 425 tisíc korun rozloženou do čtyř let. "To je jen zlomek toho, co stál nový systém pro vyplácení sociálních dávek, se kterým jsou od nového roku jen potíže a nefunguje," řekl Krása. Podle informací rady totiž dávky nově pověřené Úřady práce nakonec vyplatily ve starém systému.

Navíc Národní rada upozornila i na to, že změny přinesly i paradoxní situaci, kdy pěstoun zdravého dítěte může čerpat na dávkách až o čtyři tisíce více než pěstoun, který si do své péče vezme dítě s handicapem. "Takový stav je na pár facek," řekl Krása.

Sdružení zastupující zdravotně postižené pak také odsoudilo vystoupení náměstka ministra práce a sociálních věcí Davida Kafky v České televizi. "Jsme jím velmi pobouřeni a žádáme náměstkovo odvolání. Jeho slova totiž ukázala, že dané problematice nerozumí a vůbec netuší jaká je situace rodin se zdravotně postiženými," sdělil Krása.

Připomněl také, že Kafka v pořadu 168 hodin uvedl, že stát není v roli matky, která se má starat o děti a rodiče postižených dětí, jsou dospělí lidé, kteří měli zvážit, jestli si péči o ně mohou dovolit.

Národní rada osob se zdravotním postižením pak uvedla i to, že je zděšena fungováním celého nového systému sociálních dávek pro zdravotně postižené. "Víme, že úřady odmítají žádosti o příspěvek na auto i o příspěvek na bydlení s odůvodněním, že nový systém nefunguje. Případně, že se tyto žádosti sice shromažďují, ale bude problém s vyplacením peněz. I o tom chceme jednat s ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09)," uzavřel Krása.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Menšiny do plynu? Extajemník SPD odmítl obžalobu za výroky, naopak se prý…

13.12.2018 12:22 Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 odmítl obžalobu, která ho…

Česko nebude žádat o dotace pro Agrofert. Kampaň europarlamentu, opakuje…

13.12.2018 11:56 Ministerstvo financí nebude zasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s…

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama