Poslanci odsouhlasili zákon o Václavu Havlovi a jednali o omezení imunity

Praha - Poslaneckou sněmovnou ve středu ve zrychleném jednání prošel zákon o zásluhách exprezidenta Václava Havla. Poslanci se věnovali i novele ústavy, která má omezit imunitu poslancům, senátorům a ústavním soudcům, den zakončili jednáním o rozpočtovém určení daní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

Vládní návrh zákona, podle kterého se bývalý český prezident Václav Havel zasloužil o svobodu a demokracii, schválila sněmovna ve zkráceném jednání, tedy hned v prvním čtení.

"Tento návrh zákona vznikl bezprostředně poté, co nás zasáhla smutná zpráva o jeho úmrtí. Václav Havel patří mezi nejvýznamnější osobnosti posledního půlstoletí našich dějin," uvedl ve středu zákon premiér Petr Nečas (ODS).

Pro zákon nakonec hlasovalo 136 poslanců, proti se postavilo 16 přítomných. Kromě 14 poslanců KSČM i dva zástupci sociální demokracie - Ladislav Šincl a Alfréd Michalík. "Chci podotknout, že můj hlas tomu návrhu nepatří. Nepatří mu proto, že si nemyslím, že historie dostatečně zhodnotila to, co Václav Havel řekl a co udělal," prohlásil v diskuzi šéf KSČM Vojtěch Filip.

Pokud norma zdárně projde celým legislativním procesem, zařadí se Havel po bok významných prezidentů československé republiky T. G. Masaryka a Edvarda Beneše.

Zákonodárci také projednali novelu ústavy, podle níž by v budoucnu poslanci, senátoři ani ústavní soudci nebyli doživotně chráněni před trestním stíháním. Normu poslali do třetího, tedy závěrečného čtení.

Novela, kterou připravilo vedení sněmovny společně s předsedy všech pěti poslaneckých klubů, měla původně platit dnem vyhlášení ve sbírce zákonů, ústavně právní výbor sněmovny však k předloze připojil pozměňovací návrh, který účinnost normy odkládá na 1. ledna 2013. Návrh pravděpodobně sněmovna ve třetím čtení schválí.

Cílem novely není úplné zrušení poslanecké imunity, ale její omezení. V ústavě se tak mění pouhé dvě věty, jedna se týká poslanců a senátorů, druhá ústavních soudců.

"Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno," stanovuje základní zákon v článku 27. Nově by jeho druhá polovina měla znít: "Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno." Obdobná změna je přichystaná pro článek 86, ve kterém Senát rozhoduje o stíhání ústavních soudců. I to by mělo být nově možné po konci jejich mandátu.

Jinými slovy bude nadále existovat možnost rozhodnout o nevydání člena parlamentu, toto rozhodnutí však bude platit pouze po dobu trvání jeho mandátu.

Do druhého čtení poslala sněmovna návrh TOP 09 na přerozdělení peněz mezi městy, který připraví Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň téměř o pět miliard korun ročně. Hospodaření dalších měst a obcí by měl naopak posílit.

Poslanci za TOP 09 a Starosty navrhují, aby Praha od roku 2013 ve čtyřletém přechodném období postupně přišla o 2,2 miliardy korun. Města Brno, Ostrava a Plzeň mají tratit vždy po 900 milionech, také jim má ale první čtyři roky ztrátu částečně kompenzovat státní rozpočet.

Kvůli návrhu se strhla ve sněmovně debata, proti vystupovali především poslanci za ODS. "Já se přiznám, že považuji - ale je to otázka samozřejmě debaty ve druhém, ve třetím čtení - že považuji snížení těch daňových výnosům těch čtyřem největším městům jako velmi extrémní, aniž došlo k nějaké analýze toho, proč by se téměř pět miliard korun mělo snižovat právě těmto čtyřem městům," podotkl například poslanec Vladislav Vilímec (ODS). I přes návrh na zamítnutí a návrh na vrácení předkladatelům k dopracování však sněmovna nakonec předlohu propustila do druhého čtení.

Prvním čtením ve středu prošla také řada dalších norem. Do druhého čtení se tak podívá novela stavebního zákona, která má například usnadnit budování doplňkových staveb u rodinných domů nebo zpřesnit pozici veřejnosti ve stavebním řízení. Norma ministerstva pro místní rozvoj (MMR) mění i pravidla pro autorizované inspektory. Zákon má podle představ ministerstva zjednodušit život stavebníkům a jeho smyslem je podle rezortu odstranit nedostatky současné úpravy a postupně deregulovat procesy v oblasti stavebního práva tak, jak vyplývá z programového prohlášení vlády. Cílem předlohy je urychlit, zjednodušit a zlevnit přípravu a povolování jednotlivých staveb.

Ve druhém čtení se budou poslanci věnovat také zákonu, který by měl lépe chránit zvířata před týráním. Zákon obsahuje i diskutovanou část, který by policii umožnila při podezření na týrání zvířat vstoupit na soukromý pozemek i bez souhlasu majitele.

"Cílem návrhu je zlepšení ochrany zvířat proti týrání. K tomuto cíli návrh upřesňuje v souvislosti s požadavky Evropské unie nároky na vzdělání a odbornost pracovníků usmrcujících zvířata, nebo zavádí nové sankce za týrání jako je zákaz chování nebo propadnutí týraného zvířete," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Zatímco s touto implementační částí nikdo z poslanců problém neměl, ustanovení o nových možnostech policie v dolní komoře rozvířilo debatu. Marek Benda jednoznačně trval na tom, aby byla sporná část z novely vypuštěna.

Prvním čtením prošel také návrh na změnu kontrolního řádu, která žádá sjednocení, zpřehlednění a zjednodušení kontrolních procesů vykonávaných v rámci veřejné správy. Návrh kontrolního řádu vychází z požadavku na vytvoření jediného obecného předpisu, který bude upravovat základní mechanismy kontroly. Měl by se tak stát základním východiskem pro postup kontrolních orgánů při jakékoli kontrolní činnosti.

Hned v prvním čtení schválili poslanci dluhopisový program. Podle toho Česká republika vydá v letošním roce státní dluhopisy maximálně za 101 329 627 000 korun s tím, že veškeré závazky z nich musí mít splacené nejpozději do 55 let.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama