Premiér Nečas: Přestaneme se hádat a budeme tiše sledovat ostatní státy

Praha - Z odmítnutí smlouvy o fiskální unii Českou republikou by se podle premiéra Petra Nečase (ODS) neměl dělat fatální okamžik. K přistoupení budeme mít času dostatek, a navíc Česko bude mít příležitost sledovat ratifikační procesy v ostatních členských státech Evropské unie, uvedl ve středu premiér.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační fotografie"Na dnešní vládě jsem kolegům jednoznačně vyjádřil, že bychom to neměli prožívat nijak fatálně," prohlásil premiér. Navíc na pondělním summitu v Bruselu podle svých slov postupoval plně v souladu s mandátem, který na jednání měl a neodchýlil se od něj ani o milimetr.

"Neměl jsem ani mandát říci ano této smlouvě," hájil se Nečas.

Výhrady a argumenty ke smlouvě, které z jeho úst zazněly, prý už prezentoval na jednání Evropské rady v prosinci loňského roku.

Od úterý se kvůli českému odmítnutí smlouvy o fiskální unii rozhořel spor i na domácí politické scéně. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) před odletem do Izraele uvedl, že premiérovo rozhodnutí v budoucnu poškodí české zájmy a po návratu ze své pracovní cesty to hodlá řešit.

"Budeme se o tom dál bavit," ujistil premiér a dodal, že si pondělním rozhodnutím o nepřistoupení ke smlouvě dveře nijak nezavíráme. "V pátek před Evropskou radou jsme si vyjednali, že ke smlouvě můžeme přistoupit kdykoliv," uvedl dále Nečas s tím, že tímto krokem navíc získáme jisté výhody. "Získáme čas a můžeme sledovat, jak probíhají ratifikační procesy v ostatních členských státech Evropské unie," dodal.

Na závěr předseda vlády zopakoval to, že se mění charakter měnové unie ve fiskální unii a neměli bychom předtím strkat hlavu do písku.

Témata: Nečas, Petr | EU
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nebude žádat o dotace pro Agrofert. Kampaň europarlamentu, opakuje…

13.12.2018 11:56 Ministerstvo financí nebude zasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s…

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Sněmovna se pře kvůli církevním restitucím, pravicová opozice napadla KSČM

13.12.2018 11:14 Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama