Kauza Besser! Mandátový výbor sněmovny prověří majetková přiznání exministra

Praha - Mandátový a imunitní výbor se bude ve čtvrtek věnovat kauze, která vedla k rezignaci Jiřího Bessera (STAN) na post ministra kultury. Exministr totiž dva roky po sobě nepřiznal v majetkovém přiznání účast ve společnosti Comoros Group.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Ta přitom koupila přibližně za čtyři miliony korun byt na Floridě, firmu navíc spoluvlastní za korupci odsouzený podnikatel Pavel Hrách.

"Musím zdůraznit, že o jeho dřívějším odsouzení jsem nevěděl. Viděl jsem jeho výpis z rejstříku trestů a ke dni 3. 12. 2011 nemá žádný záznam," zmínil Besser ještě před svou rezignací na adresu svého společníka.

Ministr chybu přiznal, odmítl však, že by tím napomáhal korupci nebo se finančně obohatil. Svůj odchod z funkce v prosinci podmínil tím, že mu někdo dokáže opak. Nátlak na jeho odchod zintenzivnil během Besserovy služební cesty v Itálii a ministr nakonec po telefonátu s předsedou vlády funkci složil, podle svých slov totiž necítil podporu stranických kolegů, před kterými se nemohl obhájit. "Dospěl k závěru, že nebude svým příběhem dále zatěžovat vládu České republiky," uvedl tehdy k Besserovu rozhodnutí mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

V čele rezortu kultury Bessera vystřídala někdejší starostka Vizovic Alena Hanáková.

Prvním bodem čtvrtečního jednání výboru tak je "Doplnění čestného prohlášení bývalého ministra a poslance Jiřího Bessera – pokračování přerušeného bodu", následovat bude jen sdělení předsedy výboru a stanovení data další schůze.

Témata: Besser, Jiří
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nebude žádat o dotace pro Agrofert. Kampaň europarlamentu, opakuje…

13.12.2018 11:56 Ministerstvo financí nebude zasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s…

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Sněmovna se pře kvůli církevním restitucím, pravicová opozice napadla KSČM

13.12.2018 11:14 Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama