Nečas vysvětluje: Smlouvu jsem odmítl také kvůli nátlaku na okamžité rozhodnutí

Praha - Premiéra Petra Nečase (ODS), který 30. ledna nepodepsal připojení České republiky k paktu o rozpočtové kázni, vedlo k odmítnutí smlouvy také to, jakým způsobem summit EU fungoval. Finální podobu smlouvy jsme měli podepsat bez času na rozmyšlenou, uvedl ve čtvrtečním rozhovoru pro Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas (Premiér vlády)

"Na jednání dostali předsedové vlád finální text s velmi podstatnými změnami dojednanými v kuloárech s tím, že se účastníci summitu musí okamžité rozhodnout," říká v rozhovoru pro deník premiér Nečas. Předseda vlády uvedl, že se nemohl rozhodnout bez času na zanalyzování, na projednání s experty, s vládou nebo s kýmkoliv.

"Nejsem absolutním monarchou 18. století, abych se za celou zemi rozhodl několik minut poté, co vidím změněný text," informuje premiér.

Premiér Nečas je jednáním Evropské rady podle svých slov v poslední době velmi zklamán. Myslí si, že stejně zklamaní jsou i mnozí další kolegové, premiéři ostatních členských zemí Evropské unie, ale nemají odvahu svůj názor říci nahlas. Předseda vlády uvádí, že přípravné dokumenty jsou dodávány na poslední chvíli, dny a hodiny před jednáním.

Nečas si je vědom, že Česká republika je na stabilní eurozóně závislá, ale odmítá směřovat k ekonomické federaci. Smlouva o rozpočtové unii právě takovým krokem je.

"Státy se vzdávají práva na svobodné hlasování v Evropské unii v podstatných tématech týkajících se rozpočtu a zbavují se tím části své suverenity," pokračuje Nečas ve výčtu argumentů. Navíc smlouva se zabývá jen fiskálními restrikcemi, ty ale nejsou dostačující. Podle premiéra je nezbytné uvést v život opatření podporující růst a konkurenceschopnost.

"Dohodnutá rozpočtová smlouva je tedy zásadním krokem k federalizaci z hlediska svých procedur, ale současně vůbec neřeší skutečnou podstatu současných problémů," dodal Nečas s tím, že to je jedna z nejhorších možných kombinací, která se nabízela.

Témata: Nečas, Petr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama