Legalizace konopí je na spadnutí

Praha - Již na březnové schůzi sněmovny by se měli poslanci zabývat legislativními změnami, které zpřístupní léčebné konopí pro léčbu a výzkum, oznámila ve čtvrtek předsedkyně poslanců Miroslava Němcová (ODS). Konopí by mělo pomoci například onkologicky nemocným nebo nemocným AIDS.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie
doporučujeme

"Moje stanovisko k danému problému se od srpna minulého roku nijak nezměnilo. Pokud existuje účinná pomoc pro lidi, trpící vážnými nemocemi, je povinností politické reprezentace této pomoci nebránit a naopak ji co nejrychleji umožnit," uvedla Němcová.

"Vláda má třicet dnů na to, aby se vyjádřila, dala své stanovisko. Kdybych měla tipnout, tak zákon by mohl být doprojednán ve druhé polovině letošního roku. Od prvního ledna roku 2013 by tato možnost mohla být pacientům nabídnuta," podotkla předsedkyně sněmovny.

Konopí by jako léčivo mohlo ulevit od chronické neztišitelné bolesti, která se vyskytuje například u pacientů s roztroušenou sklerózou, onkologicky nemocných, nádorově nemocných, pomoci by mělo i nemocným encefalitidou, neuralgií, AIDS, pacientům s atopickým ekzémem nebo glaukomem v bolestivém stadiu.

Kvůli přípravě zákona se ustavila pracovní skupina 24. srpna o 21 členech. Skupina pracovala mezi 15. zářím a 8. prosincem loňského roku. Zasedali v ní zástupci odborných lékařských společností, sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, zástupci Národní protidrogové centrály Policie ČR, Legislativní rady vlády, ministerstva zdravotnictví, akademici z 1. Lékařské fakulty Karlovy univerzity, členové Institutu pro kriminologii a sociální prevenci a pacientské organizace, dotčené dosavadní nedostupností konopí pro léčbu.

"Je potřeba zajistit kvalitu a stabilitu toho produktu. Jestliže má něco sloužit k léčebným účelům, je proto nutné na to hledět jako na léčivo," uvedl předseda pracovní skupiny, děkan 1. Lékařské fakulty Karlovy univerzity Tomáš Zima. Konopí proto musí mít stálý obsah účinných látek, nesmí být kontaminováno těžkými kovy, fosfáty ani jinými škodlivinami.

I přes vysoké požadavky na kvalitu však konopí pro léčebné účely nebude prý sloužit dětem ani mladistvým.

Nutné je pak také zajistit bezpečnost, aby riziko, že se zhorší situace na černém trhu, bylo nulové. "Bezpečnost používání je dána tím, aby nedošlo k zneužití těchto produktů na černém trhu. To je otázka licencování dovozců a v dohlednu i pěstování konopí v České republice. Tyto věci jsou konzultovány s protidrogovou centrálou a jsou podle Mezinárodní úmluvy nešíření drog," dodal Zima.

Hlavní legislativní změnou bude přeřazení léčebného konopí ze Seznamu kontrolovaných látek číslo 3 do Seznamu číslo 1. To bude znamenat, že zacházení s konopím nebude vyžadovat zvláštní povolení, pacienti budou konopí dostávat na předpis.

"Pacienti budou mít možnost se s lékařem po prvním diagnostikování dohodnout o tom, že si nebudou chodit fyzicky pro dávky. Protože dávky budou malé, aby se nemohly dostat na černý trh. Pak se budou objednávat přes elektronický recept. Ten bude mít výhodu, že bude kontrolovatelný. Proto novelu podporuje i Policie ČR a Národní protidrogová centrála," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Podle návrhu bude možné pěstovat konopí v České republice, případně dovážet ze zahraničí. Licence bude soukromým firmám udělovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Proces výběru dodavatelů bude mít formu dvoukolového veřejného tendru. Počet dovozců i pěstitelů bude omezený, dohromady jich bude v České republice tři až deset.

Mezinárodní úmluvy OSN pak také vyžadují ustanovení "Agentury pro léčebné konopí". Pracovní skupina pak z ekonomických důvodů nedoporučila, aby se kvůli agentuře zakládala nová instituce. Umístěna bude tedy v některé ze stávajících institucí, skupina doporučila Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Mezinárodní úmluvy OSN vyžaduje také to, aby národní Agentura pro léčebné konopí vykoupila veškeré konopí. Úmluva nepřipouští "samopěstování“. Pacienti si nemohou sami připravovat kvalitní léky – stejně jako si je nemohou dávkovat.

Návrh odborníků také doporučuje v zájmu co nejnižší ceny pro zdravotnický systém zavést soutěž mezi budoucími dovozci i pěstiteli. Do systému poskytování léčebného konopí budou zařazeni jen ti, kteří podají agentuře ekonomicky nejvýhodnější nabídky. Jaká bude cena pro systém, není jisté. Odborná skupina doporučuje, aby pacienti za konopí neplatili nebo platili pouze symbolicky díky úhradě ze zdravotního pojištění.

Cena musí být každopádně nižší než na černém trhu, aby bylo pro pacienty výhodnější být součástí legálního systému. Pacienti, kteří trpí chronickými nebo invalidizujícími nemocemi se navíc vesměs pohybují v nejnižších příjmových skupinách.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká reakce na Turecko: Porušilo mezinárodní právo

15.10.2019 22:43 Sněmovna dnes odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej…

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama