Vláda obdržela vysvědčení. Pětku má jen z přístupu k informacím

Praha - Nevládní organizace vystavily kabinetu pololetní vysvědčení, v jedenácti "předmětech“ hodnotily, do jaké míry se vládě daří naplňovat strategii boje proti korupci. Kabinet by propadl z "přístupu k informacím", z předmětu "justice" ale získal dvojku, řekl na tiskové konferenci David Ondráčka.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Strategii boje proti korupci přijala vláda na období mezi roky 2010 a 2012 a v lednu tohoto roku je tak doba na její plnění v polovině. Protikorupční nevládní organizace proto vybraly 11 odvětví, které považují za prioritní, a činnosti kabinetu oznámkovaly jako ve škole.

Stejně jako na skutečném vysvědčení neobvyklý pedagogický sbor hodnotil kromě jednotlivých předmětů také chování. Tam odborníci z nevládních organizací hodnotili to, zda si vláda umí zjednat pořádek a uhodit do stolu proto, aby bylo možné splnit cíle, které si ve strategii stanovila. "Nad známkou z chování jsme debatovali dlouho. Nakonec jsme se rozhodli pro hodnocení 'uspokojivé', ale padaly i návrhy na ředitelskou důtku a v některých případech na přeřazení žáka do diagnostického ústavu,“ řekl k výsledné známce z chování šéf Transparency International David Ondráčka.

Vláda by podle vysvědčení propadla v předmětu "přístup k informacím", za který si po roce fungování strategie vysloužila nedostatečnou známku, tedy pětku. Jen o stupeň lepší hodnocení kabinet získal v předmětu "kontrola" a předmětu "střet zájmů", na vysvědčení z nich mají čtyřku.

Pedagogický sbor složený ze zástupců nevládních organizací ale poukázal také na výrazná zlepšení v některých odvětvích činností vlády. "Například u policie se zdá, že se dřívější propadlík začíná snažit a učí se. Některé kauzy, jako je šetření pana Hally, hodnotíme velmi pozitivně. Zdůrazňujeme ale, že je důležité nevěnovat se jen vyšetřování ztráty třídní knihy, ale také tomu, že se ztratily přezůvky, medicinbaly a že nakonec mohla být i vykradena ředitelna,“ poukázal Ondráčka s úsměvem na kauzu bývalého manažera Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michala Haly, u kterého měla policie najít seznam černých plateb, které měly jít vysoce postaveným činitelům. Za policii si vláda vysloužila trojku.

Nadprůměrné známky získal kabinet ve dvou předmětech – justice a ochrana oznamovatelů. Za všechny zbylá hodnocená odvětví, tedy kvalitu úřadů, samosprávu, veřejné zakázky, financování politických stran a tvorbu zákonů, dostala vláda trojku.

Zástupci nevládních organizací na čtvrteční tiskové konferenci připomněli, že se jedná o vysvědčení pololetní, které je přísnější, než jaké by shovívavý pedagogický sbor udělil na konci období. "Vláda má ve srovnání s minulými vládami lepší výsledky. Vysvědčení některých předešlých kabinetů bychom si ani nepřáli vidět,“ dodal Štěpán Rattay z organizace Oživení.

Témata: Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama