Poslanci chtějí dát zařízením pro okamžitou pomoc dětem méně peněz

Praha - Zařízení, která poskytují okamžitou pomoc dětem v nouzi, by měla dostat o 12 procent méně peněz než dosud, počítá s tím novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou na své schůzi ve čtvrtek projednala sněmovna. Návrh ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) má upřednostnit pěstounskou péči.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Návrh sklidil ve sněmovně kritiku opozičních poslanců. "Zákon bude mít dopad na děti a mládež. Obávám se, že realizace tohoto zákona může situaci zhoršit," uvedla poslankyně Marta Semelová (KSČM). Podotkla, že ministerstvo sice možná počítá s tím, že v budoucnosti bude děti umisťovat v pěstounské péči namísto dětských domovů, pěstounů však tolik není. "Za celý rok se v Praze přihlásili k pěstounské péči jen dva zájemci," konstatovala.

"Chci upozornit, že bychom měli počkat na zákon o dětských centrech. Toto mi připadá vytržené z kontextu a málo zodpovědné," dodala poslankyně Milada Emmerová (ČSSD). Zdůraznila, že ani pěstounská péče není ideální. Častěji než jinde se v ní vyskytují případy týrání a sexuálního zneužívání.

"Pěstounská péče se nehodí pro všechny děti. Ne pro děti, které potřebují zvláštní lékařskou péči, dospívající mladí lidé, kteří si přejí více samostatnosti. Pěstounská péče nemusí být vhodnou volbou pro sourozence, ani pro mladé lidi, kteří se vrací z psychiatrické léčby," jmenovala poslankyně Dana Váhalová (ČSSD).

Z ministerského materiálu vyplývá, že výdaje na zařízení pro okamžitou pomoc týraným či zanedbaným dětem razantně rostou, a to pravidelně každý rok. V roce 2007 dosahovaly výdaje necelých 70 milionů korun, loni to bylo přes 160 milionů. Pro letošní rok se počítalo se 180 miliony, rozpočet se ale překročí, protože na začátku září se totiž vyčerpalo přes 93 procent částky. Pro příští rok se plánuje 160 milionů.

Letos dostávají zařízení pro okamžitou pomoc od státu měsíčně 17 300 pro dítě do šesti let, 21 200 pro dítě od šesti do 15 let a 24 300 korun na dítě od 16 do 18 let. Částky se stanovují jako 10,8násobek životního minima. To se od ledna zvyšuje, takže by se státní příspěvek měl zvednout na 18 800, 23 200 a na 30 600 korun. Předloha ovšem počítá, že od pololetí příštího roku by se částka podstatně snížila. U nejstarších dětí by mohl příspěvek státu klesnout skoro o třetinu na 21 400 korun, u předškoláků a školáků pak asi o pětinu na 15 400 a 18 700 korun. Snížení příspěvku by měly dorovnat rodiče dětí.

Podstatně levnější je pobyt dítěte v pěstounské rodině, kde měsíčně stojí necelých deset tisíc korun. Právě ji by chtěl úřad ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) víc podpořit. Ministerstvo by chtělo, aby se dětem v nouzi věnovali profesionální pěstouni. U nich by dívky a chlapci pobývali krátkodobě, dokud by se nemohli vrátit domů, nebo by se pro ně nenašlo jiné vhodné trvalé řešení. Profesionální pěstouni by měli proto dostat vyšší odměny až 20 tisíc korun měsíčně.

V současnosti pěstounskou péči poskytuje v České republice 8375 rodin. Většina rodin pečuje o jedno dítě (74,5 procenta) nebo o dvě děti (15,9 procenta).

Celkový objem vynakládaných prostředků v systému péče o ohrožené děti dosahuje ročně celkem 6,5 miliardy korun.

Návrh přikázala sněmovna projednat výboru pro sociální politiku, zdravotnickému výboru a Stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud vyhověl senátorům, škrtal v zákonech o azylu a pobytu cizinců

10.12.2018 15:54 Aktualizováno Soudy budou znovu přezkoumávat zákonnost zajištění cizinců i po jejich propuštění nebo deportaci.…

Kvůli Zemanovi a BIS se sejde senátní výbor, Ovčáček útočí na Fischera

10.12.2018 15:24 Výroky prezidenta Miloše Zemana o Bezpečnostní informační službě (BIS) se bude zabývat na uzavřeném…

Piráti zahájili primárky pro eurovolby, o post lídra není zrovna bitka

10.12.2018 12:58 Piráti začali hledat své kandidáty do Evropského parlamentu v primárních volbách. Budou je…

Schwarzenberg se naváží do Babiše: Takto mu to spočítal kvůli miliardovým…

10.12.2018 12:10 Jeden ze zakladatelů TOP 09 a současně i čestný předseda této strany Karel Schwarzenberg se tvrdě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama