Lidé jsou bez sociálních dávek! ČSSD: Drábek selhal, ať odstoupí

Praha - Sociální demokraté znovu vyzvali premiéra Petra Nečase (ODS) aby odvolal ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Důvodem je situace na úřadech práce, které nestihly vyplatit ke konci ledna všechny dávky, řekl ve čtvrtek předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bohuslav Sobotka (Předseda ČSSD)

"Odmítám tvrzení, že všechny dávky byly vyplaceny v lednu. Velká část občanů ještě v těchto dnech na doručení finanční pomoci čeká. Ačkoli zaměstnanci úřadů práce zvládli zadání žádosti o dávky do informačních systémů, mezi tím, kdy byly zadány a kdy budou vyplaceny, vzniká prodlení, které bude komplikovat lidem život," řekl na tiskové konferenci Sobotka a postavil se tak středečnímu vystoupení ministra, který tvrdil, že se vše stihlo zpracovat v termínu.

Předseda opozičních sociálních demokratů ministrovi také vyčetl, že se snaží chyby v systému svalovat na podřízené. Odpovědnost by podle něj měl vést nejvyšší management rezortu, tedy sám Drábek spolu se svými náměstky.

"Odmítáme proto také, aby se ministr Drábek snažil svalit vinu na řadové zaměstnance úřadu práce. Chci ministra vyzvat, aby se omluvil všem občanům, zejména těm sociálně slabým, aby se omluvil zaměstnancům úřadu práce za manažerské selhání, a vyzývám ho, aby představil jasný plán odstranění nedostatků," dodal Sobotka.

Po ministrovi žádá ucelený plán všech nedostatků, se kterými se zaměstnanci setkávají, spolu s písemnou analýzou všech problémů a úplným vyčíslením nákladů, které bude třeba vynaložit na jejich odstranění. Sobotka také znovu uvedl, že by problémy s vyplácením dávek měly vést k odvolání ministra Drábka, k čemuž vyzval předsedu vlády Petra Nečase.

Milada Emmerová (ČSSD) potom dodala, že sociální demokraté také podali návrh na úpravu systému, ve kterém žádají nápravu "hrubé legislativní chyby", které se měl Drábek dopustit ve vyplácení rodinného příspěvku pro zdravotně postižené děti. "Jako by tomu nebylo dost, že se rodině narodí zdravotně postižené dítě. Novelou došlo k tomu, že se příspěvek, který rodiny čerpají, snížil v některých případech i o 10 tisíc korun měsíčně," uvedla poslankyně s tím, že lidé, kteří se o těžce postižené děti doma starají, nemohou chodit do práce a na dávkách jsou existenčně závislí.

Odchod ministra Drábka z čela rezortu požadují sociální demokraté opakovaně. K chaosu, který měl na úřadech práce v lednu panovat, navíc svolali mimořádnou schůzi sněmovny, tématu se chtějí věnovat také při čtvrtečních interpelacích.

Témata: Bohuslav Sobotka
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama