Dobeš posvětil vznik špičkového biomedicínského centra ve Vestci u Prahy

Praha - Ve Vestci u Prahy by do dvou let mělo vzniknout špičkové centrum biomedicínského a biotechnologického výzkumu BIOCEV za 2,3 miliardy korun. Jeho vznik svým podpisem ve čtvrtek posvětil ministr školství Josef Dobeš (VV), Mediafaxu to uvedl zástupce rezortu Radek Melichar.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Projekt BIOCEV patří do šestice elitních miliardových center, která z evropských prostředků vzniknou v České republice v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Vědecké týmy projektu BIOCEV zde budou zkoumat nová léčiva, vyvíjet tkáně pro obnovení poškozených orgánů, možnosti zlepšení diagnostiky chorob nebo vyvíjet přírodní antibiotika.

V rámci projektu vznikne také Centrum fenogenomiky, jehož součástí bude tzv. myší klinika, ale také špičkové centrum pro vzdělávání mladých vědců či firemních odborníků, kteří se zapojí do mezinárodních projektů.

"BIOCEV je poslední z lodí vlajkové flotily operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, čili největších vědecko-výzkumných center, která dohromady požadují přes 21 miliard korun," uvedl krátce po podpisu projektu Dobeš.

"Troufám si říci, že ten, kdo obstojí v oblastech biomedicíny a biotechnologie, ten bude také určovat směr ekonomického rozvoje a růstu konkurenceschopnosti své země v mezinárodním srovnání," dodal.

Žadatelem o podporu 2,3 miliardy korun z evropských fondů je Ústav molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Vědecký program centra se zaměří na funkční genomiku, buněčnou biologii a virologii, strukturální biologii a proteinové inženýrství, biomateriály a tkáňové inženýrství a na vývoj léčebných a diagnostických postupů.

Výzkum v centru bude navzájem propojený tak, aby se maximalizovala možnost převedení vědeckých poznatků do praxe. BIOCEV je společným projektem šesti ústavů Akademie věd ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy v Praze. Centrum bude v plném provozu zaměstnávat až 600 osob. Uplatnění zde najde i více než 200 postgraduálních a magisterských studentů.

Loading...
Témata: Dobeš, Josef
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká reakce na Turecko: Porušilo mezinárodní právo

15.10.2019 22:43 Sněmovna dnes odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej…

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama