Dobeš posvětil vznik špičkového biomedicínského centra ve Vestci u Prahy

Praha - Ve Vestci u Prahy by do dvou let mělo vzniknout špičkové centrum biomedicínského a biotechnologického výzkumu BIOCEV za 2,3 miliardy korun. Jeho vznik svým podpisem ve čtvrtek posvětil ministr školství Josef Dobeš (VV), Mediafaxu to uvedl zástupce rezortu Radek Melichar.

Přidejte svůj názor

Projekt BIOCEV patří do šestice elitních miliardových center, která z evropských prostředků vzniknou v České republice v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Vědecké týmy projektu BIOCEV zde budou zkoumat nová léčiva, vyvíjet tkáně pro obnovení poškozených orgánů, možnosti zlepšení diagnostiky chorob nebo vyvíjet přírodní antibiotika.

V rámci projektu vznikne také Centrum fenogenomiky, jehož součástí bude tzv. myší klinika, ale také špičkové centrum pro vzdělávání mladých vědců či firemních odborníků, kteří se zapojí do mezinárodních projektů.

"BIOCEV je poslední z lodí vlajkové flotily operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, čili největších vědecko-výzkumných center, která dohromady požadují přes 21 miliard korun," uvedl krátce po podpisu projektu Dobeš.

"Troufám si říci, že ten, kdo obstojí v oblastech biomedicíny a biotechnologie, ten bude také určovat směr ekonomického rozvoje a růstu konkurenceschopnosti své země v mezinárodním srovnání," dodal.

Žadatelem o podporu 2,3 miliardy korun z evropských fondů je Ústav molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Vědecký program centra se zaměří na funkční genomiku, buněčnou biologii a virologii, strukturální biologii a proteinové inženýrství, biomateriály a tkáňové inženýrství a na vývoj léčebných a diagnostických postupů.

Výzkum v centru bude navzájem propojený tak, aby se maximalizovala možnost převedení vědeckých poznatků do praxe. BIOCEV je společným projektem šesti ústavů Akademie věd ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy v Praze. Centrum bude v plném provozu zaměstnávat až 600 osob. Uplatnění zde najde i více než 200 postgraduálních a magisterských studentů.

Témata: Dobeš, Josef
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama