Stop cenzuře internetu! Tisíce lidí protestují proti smlouvě ACTA

Praha - Na Klárově se podle odhadů Policie České republiky (PČR) ve čtvrtek ve dvě hodiny odpoledne sešly dva tisíce lidí, kteří demonstrují proti mezinárodní smlouvě ACTA. Ta je totiž neslučitelná s evropským standardem ochrany lidských práv, vysvětlil důvod svolání protestu šéf České pirátské strany (ČPS) Ivan Bartoš.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Demonstrující jsou ve většině mladí lidé do 25 let.

Demonstranti na náměstí skákali pro zahřátí a skandovali hesla typu: Kdo neskáče, je pro ACTA, hop, hop, hop.

Přestože by se mohlo zdát, že původní zájem o demonstraci v průběhu odpoledne postupně opadal, pořadatelé vyzvali protestující, aby se odešli ohřát do okolních restaurací. V 17 hodin totiž vyrazili na pochod na Pražský hrad, kde bude happening pokračovat. Pochodu se účastní několik stovek lidí. Ozývá se pískot a výkřiky: "Stop ACTA".

Pod petici, kterou chtějí na porušení ochrany lidských práv upozornit, se podepsalo několik stovek lidí.

Na protestním happeningu, který zorganizovali čeští piráti, vystoupil ve čtvrtek odpoledne i poslanec za Věci veřejné (VV) Viktor Paggio. "Byla chyba, že vládou v listopadu smlouva ACTA prošla," prohlásil. Podle něj nikdo z ministrů ani nevěděl, o čem hlasují, jelikož smlouva byla spojená s jiným materiálem.

"Až se o smlouvě bude hlasovat ve sněmovně, budu proti," ujistil poslanec demonstrující, kteří ho odměnili hlasitým aplausem. Podle svých slov věří, že spolu s ním budou proti mezinárodní dohodě hlasovat i všichni z VV. Navíc se bude snažit přesvědčit také ostatní poslance dalších parlamentních stran.

Paggio na Klárov přinesl i výtisk smlouvy ACTA, ve které je prý mimo jiné jasně řečeno, že když si člověk koupí originální CD, tak nebude možné si udělat jeho kopii, například ve formátu mp3, pro své vlastní účely.

Demonstrující sympatizující s piráty se vybavili i typickými maskami pirátů.

Policisté je ale upozornili, že podle zákona nemůžou mít obličeje zakryté maskami a že za jeho zakrytí hrozí pokuta až do deseti tisíc korun. Řada lidí ale na tyto výzvy nedbala a masku si ponechali.

Protestující se vybavili transparenty, na nichž stojí: Umění je od toho, aby se sdílelo! Nejsem autorem svého obličeje, autorská práva mají moji rodičové, musel jsem se ho proto zbavit! ACTA=Kryptofašismus, apod.

Přítomné neodradily ani mrazivé teploty. Organizátoři si pro zahřátí připravili horký čaj, který podávají zdarma.

Na poklidný průběh demonstrace dohlíží na Klárově přibližně dvacítka příslušníků PČR.

Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání (ACTA) 26. ledna. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače. Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Ta popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní přinutit provozovatele on-line služeb, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.

Podle nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) může být ACTA zneužitá ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalující závažné dokumenty nebo ke stíhání administrativních pracovníků, kteří v rámci boje proti korupčním praktikám ve státní správě zkopírují a přepošlou datové soubory.

Hackeři ze skupiny Anonymous na postupné schvalování ACTA zareagovali vystupňovanými útoky. Minulý týden ve středu se jim podařilo ochromit provoz webu Evropského parlamentu, souběžně napadli vládní servery v Polsku, ve Francii a v Irsku.

Témata: Praha | Demonstrace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama