NS-LEV 21: Finanční restituce dosáhnou 100 miliard! Kde je vezmeme?

Praha - Poslanci Národních socialistů – levice 21. století v pátek nebudou v Poslanecké sněmovně hlasovat pro vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Ve čtvrtek to uvedl předseda strany Jiří Paroubek s tím, že pokud k vyrovnání dojde, půjde o dar.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

"Nebudeme hlasovat pro církevní restituce. Opíráme se především o analýzu profesora Hobzy z roku 1919, že církev katolická má od státu majetek pouze v užívání a není tedy tento majetek vlastnictvím církve," prohlásil ve čtvrtek Paroubek.

Podle něj tedy u vydání majetku církvi nelze vycházet z restituční zásady, že co bylo ukradeno, musí být navráceno: "Pokud dojde k takovému vydání, je to dar katolické církvi."

Paroubek dodal, že NS-LEV21 opírají své stanovisko i o expertízu Univerzity Karlovy z roku 1999, z níž chce v pátek citovat.

"Pokud budou v budoucnu národní socialisté součástí vlády, budou chtít revidovat výši finančních náhrad. Vidíme totiž, že se za 30 let mohou vyšplhat až ke 100 miliardám korun," uzavřel.

Vláda se s církvemi dohodla, že zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.

Restituce bude stát církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání bude ale i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz.

První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se částka bude každoročně snižovat o pět procent.

Témata: ns - lev 21 | restituce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama