Do premiéra Nečase se ostře pustila opozice! Sněmovna hučela

Praha - Dotazy opozičních poslanců na premiéra Petra Nečase (ODS) se ve čtvrtek při interpelacích ve sněmovně točily především kolem fungování jeho kabinetu a také odměňování vysokých státních úředníků. Opozice tvrdí, že v době plošných škrtů by odměny úředníků neměly být tak vysoké, jako jsou nyní.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se dotkl také problémů, které vznikly na úřadech práce začátkem roku kvůli vyplácení sociálních dávek. Nelíbí se mu, že ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), který nový systém vyplácení dávek svou reformou nastavil, propustil několik vysokých státních úředníků, ale nevyvodil ze situace vlastní odpovědnost. Drábkův čin označil za "maskovací ústupovou akci". "Všichni, kteří se zajímají o situaci na úřadech práce, ví, že ta chybná rozhodnutí byla na politické úrovni," vysvětlil Sobotka, proč se domnívá, že by se Drábek měl vzdát své funkce v čele rezortu.

"Tohle je nejhlubší krize fungování systému, která tu za posledních dvacet let byla. Je to veliká odpovědnost a já se obávám, že pan Drábek není schopen ji zvládnout," uvedl. Premiér Nečas však s jeho tvrzením nesouhlasil. "Nebudu zastírat, situace na úřadech práce je komplikovaná," odvětil a dodal, že reforma ministra Drábka je však podle jeho "hlubokého přesvědčení" správná.

"Vláda tady není od toho, aby dělala na lidech experimenty. Vy jste dostali řady lidí do velkých problémů, protože ty peníze, které lidé měli dostat, aby zaplatili nájem, jim pan Drábek nebyl schopen poslat," nespokojil se však s odpovědí Sobotka.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc zase zkritizoval výši odměn vrchní ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové. Nelíbí se mu, že ačkoliv se základní plat Nagyové pohybuje kolem třiceti tisíc korun, získala odměnu ve výši 190 tisíc korun. Nečas stejnému dotazu čelil ve sněmovně již poněkolikáté. "Musím konstatovat, že odpověď na dotaz pana poslance Tejce je stále stejná. Na základě své osobní zkušenosti jsem se problematice odměňování zaměstnanců na úřadě vlády ostentativně vyhýbal. Údaje o výši platu a odměn jsou osobním údajem a jejich poskytování je vázáno na slovo zaměstnance," prohlásil. Zdůraznil, že informace o výši platu Jany Nagyové unikly do médií nelegální cestou.

Informace o fungování ministerstva školství pod taktovkou Josefa Dobeše (VV) zase po Nečasovi požadoval poslanec Ivan Ohlídal (ČSSD). Nelíbí se mu, že ministerstvo není schopné dostatečně čerpat dotace z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Za vážný pak považuje spor mezi ministerstvem a akademiky kvůli chystané vysokoškolské reformě.

"Je jasné, že naše vysoké školství změnu potřebuje. Potřebujeme kvalitní univerzity, potřebujeme diverzifikaci vysokých škol, potřebujeme se zaměřit především na kvalitu vysokoškolského vzdělávání, ty kvantitativní kritéria jsme naplnily," reagoval na interpelaci předseda vlády. Sám je pak připravený se kvůli reformě setkat i s akademiky.

"Jsem přesvědčený, že o těchto změnách by měla být vedena široká politická diskuse a já jsem na ni s představiteli vysokých škol připraven," uvedl.

Poslanci Ohlídalovi však odpověď nestačila. "Mě by zajímalo, jestli si myslíte, že ministr Dobeš může takto fungovat nadále nebo jste ochoten ho odvolat," vyzval premiéra.

"Pro pana ministra školství Josefa Dobeše platí to, co pro každého člena vlády. Musí být schopen zvládat úkoly, které mu jsou uloženy ve vládním programovém prohlášení. Platí to, co platí pro každého člena vlády, včetně mě. Očekávám, že pan ministr Dobeš zvládne tyto úkoly. Pokud ne, tak to bude znamenat jeho odchod z vlády," uzavřel Nečas.

Témata: Nečas, Petr | sněmovna
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nebude žádat o dotace pro Agrofert. Kampaň europarlamentu, opakuje…

13.12.2018 11:56 Ministerstvo financí nebude zasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s…

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Sněmovna se pře kvůli církevním restitucím, pravicová opozice napadla KSČM

13.12.2018 11:14 Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama