Exministru Besserovi hrozí pokuta! Jeho případ řeší v Berouně

Praha - Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny ve čtvrtek rozhodl o tom, že provinění exministra kultury Jiřího Bessera (za TOP 09) v souvislosti s neúplným majetkovým přiznáním předá přestupkové komisi v Berouně. Ta je totiž příslušným správným orgánem, uvedl šéf výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Jiří Besser

"Mandátový a imunitní výbor přijal usnesení, ve kterém se podle zákona o střetu zájmů rozhodl podat podnět městskému úřadu v Berouně ve věci doplněného přiznání pana poslance Bessera," uvedl ve čtvrtek předseda výboru a lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vhledem k tomu, že výbor plní v podobných případech pouze registrační či evidenční roli a nemá možnost udělovat sankce za to, že poslanec podá neúplné přiznání (tyto sankce může udělit právě obecní městský úřad v místě trvalého pobytu poslance), neměli členové výboru podle Sobotky jinou možnost než se usnesením obrátit na příslušný úřad.

"Teď je zcela na příslušném správním orgánu, jak se rozhodne. Na základě zákona o střetu zájmů má možnost tento úřad udělit sankci až do výše 50 tisíc korun," přiblížil Sobotka.

Exministr Jiří Besser dva roky po sobě nepřiznal v majetkovém přiznání účast ve společnosti Comoros Group. Ta přitom koupila přibližně za čtyři miliony korun byt na Floridě, firmu navíc spoluvlastní za korupci odsouzený podnikatel Pavel Hrách.

Besser chybu přiznal, odmítl však, že by tím napomáhal korupci nebo se finančně obohatil. Svůj odchod z funkce v prosinci podmínil tím, že mu někdo dokáže opak. Nátlak na jeho odchod zintenzívnil během Besserovy služební cesty v Itálii a ministr nakonec po telefonátu s předsedou vlády funkci složil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud vyhověl senátorům, škrtal v zákonech o azylu a pobytu cizinců

10.12.2018 15:54 Aktualizováno Soudy budou znovu přezkoumávat zákonnost zajištění cizinců i po jejich propuštění nebo deportaci.…

Kvůli Zemanovi a BIS se sejde senátní výbor, Ovčáček útočí na Fischera

10.12.2018 15:24 Výroky prezidenta Miloše Zemana o Bezpečnostní informační službě (BIS) se bude zabývat na uzavřeném…

Piráti zahájili primárky pro eurovolby, o post lídra není zrovna bitka

10.12.2018 12:58 Piráti začali hledat své kandidáty do Evropského parlamentu v primárních volbách. Budou je…

Schwarzenberg se naváží do Babiše: Takto mu to spočítal kvůli miliardovým…

10.12.2018 12:10 Jeden ze zakladatelů TOP 09 a současně i čestný předseda této strany Karel Schwarzenberg se tvrdě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama