Sněmovna vyzývá veřejnost k návrhům na státní vyznamenání

Praha - Do 31. března mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, informoval v pátek tiskový odbor dolní komory parlamentu. Státní vyznamenání se propůjčují či udělují každoročně 1. ledna a 28. října.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

"Podněty je možné zasílat podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, nebo je předkládat prostřednictvím poslanců nebo poslaneckých klubů," píše se v prohlášení tiskového odboru.

Podvýbor následně projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení. Vybrané návrhy doporučí organizační výbor ke schválení usnesení, kterým Poslanecká sněmovna předloží své návrhy prezidentu republiky. Jeho rozhodnutí má konečnou platnost.

Řádovými dny pro propůjčování nebo udělování státních vyznamenání jsou podle zákona o státních vyznamenáních České republiky 1. leden a 28. říjen.

Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva je určený pro ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku, Řád T. G. Masaryka se uděluje za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

"Propůjčením nebo udělením vyznamenání českým nebo zahraničním osobnostem oceňuje stát jejich mimořádné zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky vědecké a umělecké práce, sportovní výkony, úsilí o obranu státu, hrdinské a výjimečné činy," dodává odbor.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama