EU chce Česku stopnout program čerpání za 53 miliard korun

Praha - Evropská komise Česku pohrozila, že zastaví proplácení celého operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, v jehož rámci by Česko mělo z Bruselu za období 2007 až 2013 vyčerpat celkem 53 miliard korun. Informuje o tom v pátek server Euro.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle informací týdeníku Euro Evropská komise na možnost neproplacení celého programu upozornila úředníky českého zastoupení při EU už minulý týden. Jeho zaměstnanci pak o věci informovali úřad vlády Petra Nečase.

"Využití finančních zdrojů tohoto programu je ohroženo. Komise nám vytýká nedostatečné čerpání, výběr projektů, nedostatky ve výběrových řízeních a nedostatečnou kontrolu auditorů. Problémem je i časté střídání úředníků pověřených administrací programu," potvrdila týdeníku Euro česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Ministr školství Josef Dobeš měl v pátek dopoledne osobní pohovor s premiérem Petrem Nečasem. Jeho výsledky nechtěl komentovat. Krátce před setkáním s premiérem ale týdeníku Euro řekl, že o žádném takovém dopisu či pohrůžce z Bruselu v tomto smyslu nic neví. Zdroj týdeníku Euro blízký premiérovi ale potvrdil, že tato hrozba skutečně existuje. Jde však prý o problémy, které začaly ještě před ustavením kabinetu Petra Nečase.

Už minulý pátek přišla vládě depeše z Evropské komise, že komise neproplatí 1,2 miliardy korun na operační programy OKNO a SPORT. Ten v tomto týdnu zastavil i sám Dobeš.

Nyní Evropská komise hrozí, že neproplatí celý balík peněz programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z celkových 53 miliard korun je ohrožena drtivá většina. Jistotu, že o dotace už nemohou přijít, mají jen ty projekty, které Brusel certifikoval. A těch bylo k letošnímu 4. lednu jen 7,9 procenta, tedy pouhé 4,2 miliardy korun.

Témata: EU | Česká republika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama