Sobotka: Navrhované finanční kompenzace církvím jsou nezodpovědné

Praha - Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v pátek znovu potvrdil, že ČSSD ve sněmovně nepodpoří vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Podle Sobotky je vládní návrh nezodpovědný a nemá podporu opozice ani veřejnosti.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka (Předseda ČSSD)

"ČSSD uznává potřebu vyřešení problému majetkových nároků církví a otázky dalšího financování církví formou dlouhodobé dohody mezi státem a církvemi. Církve hrají důležitou roli v naší společnosti a byly po 25. únoru 1948 beze vší pochybnosti významně poškozeny minulým komunistickým režimem. Tyto křivdy by měly být zmírněny," připustil v pátek Sobotka.

Podle něj je ale návrh narovnání s církvemi, jak ho připravila koalice, pro sociální demokraty nepřijatelný. Proto v Poslanecké sněmovně předložili návrh na jeho zamítnutí.

"Nesouhlasíme s vyčíslením hodnoty nemovitostí, za kterou má být poskytnuta finanční kompenzace ve výši 59 miliard korun, zejména s ohledem na zásadu rovnosti a spravedlnosti při vypořádávání ostatních restitučních skupin po roce 1989. Ocenění je podle našeho názoru nadhodnoceno o více než 42 miliard korun," uvedl šéf ČSSD jednu z hlavních výtek k vládnímu návrhu a dodal, že strana pokládá finanční kompenzaci za nepřiměřenou především vhledem k aktuální ekonomické a rozpočtové situaci státu.

Sociálním demokratům se nelíbí ani 'splátkový kalendář' na 30 let a obávají se rizika nového kola restitučních soudních sporů: "Ty by mohly prolomit restituční hranici 25. únor 1948 a potenciálně narušit i majetkové poměry dané dekrety prezidenta Beneše."

ČSSD kritizuje i fakt, že se vládní návrh připravoval bez konzultací s opozicí a nezajišťuje proto 'dlouhodobě stabilní řešení, jež překračuje rámec tohoto volebního období'.

"Vláda nemá pro tento obrovský přesun majetku v hodnotě 75 miliard korun a finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun podporu veřejnosti. Předložený návrh na narovnání s církvemi odmítá 70 až 80 procent občanů naší země," prohlásil Sobotka a pokračoval: "Pravicová koalice ODS, VV a TOP 09 odmítla návrh opozice na to, aby se o této věci uskutečnilo hlasování v celostátním referendu."

Sociální demokraté dlouhodobě upřednostňují řešení financování církví z výnosu speciálního veřejnoprávního fondu (spravovaného církvemi), do nějž by se převedl bývalý církevní majetek.

"O takovém řešení, které by současně zahrnovalo i zrušení takzvaných blokačních paragrafů v zákoně o půdě, je ČSSD připravena jednat," uzavřel Sobotka.

Témata: ČSSD
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama