Zatčený Hala z ŘSD za rok vydělal 100.000 Kč, radil silničářům

Brno - Jihomoravský krajský úřad prověřil veškeré náležitosti mandátní smlouvy, kterou měl předloni s krajskou Správou a údržbou silnic uzavřenou Michal Hala, jeden ze zatčených manažerů Ředitelství silnic a dálnic. Agentuře Mediafax to v pátek řekl krajský radní Zdeněk Pavlík (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Hala měl v roce 2010 uzavřenu s jihomoravskou Správou a údržbou silnic desetiměsíční termínovanou smlouvu s měsíční odměnou ve výši deseti tisíc korun," řekl krajský radní.
 
Jihomoravští silničáři si podle něj vysokého státního úředníka najali jako poradce pro své projekty. "Jako konzultant se podílel na přípravě devatenácti veřejných zakázek na zhotovitele stavby v rámci projektů podporovaných operačními programy nebo půjčkou Evropské investiční banky," upřesnil Pavlík.
 
Hala podle Pavlíka "v souladu se smlouvou odevzdával měsíční zprávy o činnosti". Na jejich základě mu byly vypláceny měsíční odměny. "Dohledání přesného výkonu činností Haly v roce 2010 není z dokumentů úplně možné, ale dotázané firmy potvrdily, že s ním několikrát jednaly," poznamenal Pavlík. Z jednání se však podle něj "s odvoláním na doložku důvěrnosti nepořizovaly žádné záznamy".
 
Z dokumentace výběrového řízení náhodně vybrané zakázky nelze podle krajského radního nijak vyvozovat, že by veřejná zakázka mohla být zatčeným Halou ovlivněna. "Během působení manažera se navíc změnila výběrová řízení zakázek, které řešil, směrem k otevřenějším řízením," upozornil radní.
 
Radní Jihomoravského krajského úřadu, který krajskou správu a údržbu silnic zřizuje, nicméně přikázal řediteli organizace Janu Zouharovi, aby napříště neuzavíral paušální konzultantské smlouvy na časová období. "Úplaty za konzultace budou napříště možné jen po vykázání konkrétní práce, například za vykonanou analýzu nebo zpracovanou dokumentaci," řekl krajský radní Pavlík. V případě užití hodinových sazeb pak bude podle něj najatý konzultant povinen provedenou práci doložit záznamem či zápisem z jednání nebo sepsanou zprávou.
 
Michal Hala proslul zprvu jako nenápadný úředník, někdejší student Akademie múzických umění v Brně a místopředseda Mladých sociálních demokratů. Závratnou kariéru udělal po nástupu do Ředitelství silnic a dálnic, které prostřednictvím politického krytí během několika let prakticky ovládl. Zlom v jeho osudu nastal 21. prosince 2011, kdy jej spolu s dalšími šesti lidmi v restauraci v centru Prahy zadržela policie a obvinila z korupce. Kriminalisté Halu kromě jiného podezřívají z mnohamilionových úplatků za uzavření pro stát nevýhodných nájemních smluv, které ŘSD podepsalo s dvěma obchodními firmami.
 
Trestní stíhání Michala Haly nyní sleduje s napětím celá politická scéna v Česku. Deník Právo totiž před časem informoval, že policie u něj při domovních prohlídkách našla seznam příjemců černých peněz. Jeho zveřejnění by po ověření pravosti mohlo zatřást politickou scénou v celém spektru.

Témata: řsd
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama