Rozzlobený Nečas o českém NE: To je nehoráznost! Text jsem ani nestihl přečíst

Praha - Masivní změny fungování EU, nedostatečné podmínky účasti na summitech o euru nebo nejasná ratifikace jsou podle premiéra Petra Nečase (ODS) hlavními důvody, proč smlouvě o fiskální unii řekl zatím ne. Nečas v pátek zároveň nechal rozeslat anglickou podobu a český překlad dojednaného dokumentu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Petr Nečas

Finální text není podle premiéra pro Českou republiku příliš uspokojivý, přesto nevyloučil jeho budoucí podpis. Úřad vlády zatím aspoň připravil Evropskou komisí neautorizovaný český překlad dokumentu, který rozeslal médiím a připojil argumenty zdůvodňující Nečasovu pozici.

Pět bodů zahrnuje procedurální aspekty s nejasnou ratifikací a nedostatkem času k analýzám. Dále jde o hlasovací kartel, který je podle premiéra masivní změnou fungování EU. Třetím aspektem zůstávají podle Nečase nedostatečné podmínky účasti na summitech o euru. Česká republika je navíc v jiné situaci než ostatní státy unie a navíc se může ke smlouvě přihlásit kdykoli později.

"Dokud nebude rozhodnuto o způsobu ratifikace této smlouvy a současně také o způsobu rozhodování o jejím vstupu v účinnost, tedy okamžiku přijetí eura, nemohu ji podepsat. Na tom se vláda dohodla," uvedl Nečas.

Nešvarem se podle českého premiéra se stalo, že se přímo na jednání evropských státníků přepisují texty, o nichž bezprostředně poté politici závazně hlasují. Nemají přitom předtím možnost řádně si dokumenty přečíst, analyzovat a zhodnotit.

"Tímto způsobem se zkrátka nejedná a Česká republika pod mým vedením se nenechá vmanévrovat k takto zásadním rozhodnutím za podivných podmínek, při jednání kroužku několika evropských lídrů, na základě dokumentu, který v konečné podobě leží přede mnou pět minut. I kdybychom byli v celé EU jediní, budeme respektovat všechny demokratické procedury a všechny své kroky racionálně zvažovat," zlobil se český premiér.

Předseda vlády zdůraznil i to, že pokud by podle něj vláda chtěla smlouvu o fiskální unii podepsat, musí si k tomu vyžádat zplnomocnění prezidentem republiky. A k textu by se předem měly vyjádřit obě komory parlamentu.

V samotném obsahu smlouvy se nepodařilo prosadit, aby vedle kritéria rozpočtového schodku bylo do článku 7 závazně zahrnuto i kritérium dluhové. Článek 7, obsahující takzvaný hlasovací kartel, je sám o sobě masivní změnou ve fungování EU, která se Nečasovi nelíbí. Vadí mu princip, podle kterého zavazuje stát hlasovat pro návrhy Evropské komise i proti jeho vůli.

Stejně tak se podle premiéra nepodařilo ke spokojenosti Česka upravit podmínky účasti na takzvaných eurosummitech, uvedl premiér. Konečný text vychází z kuloárně dojednaného kompromisu, který není pro Českou republiku výhodný a je ve skutečnosti zhoršením oproti původnímu návrhu, zmínil předseda vlády.

Text zajišťuje pouze omezenou účast nečlenů eurozóny na summitech k určitým tématům. Neříká ovšem, kdo bude témata určovat a předem interpretovat. Předseda vlády je toho názoru, že všechny země, jež se zavázaly přijmout euro, by měly být standardně zvány jako pozorovatelé a bez hlasovacích práv na všechny summity, pokud má jejich závazek platit. Nerespektováním tohoto principu byl podle něj fakticky zpochybněn i tento závazek.

V jedné podstatné věci došlo u eurosummitů na Evropské radě dokonce k podstatnému zhoršení: eurosummity se budou svolávat i k tématům konkurenceschopnosti, jež by podle názoru předsedy vlády měly být řešeny v rámci evropské sedmadvacítky, protože se týkají vnitřního trhu. "To je krok směrem ke zcela zbytečnému a nebezpečnému rozdělování Evropy a reakce v podobě 'být raději u toho' by byla ve skutečnosti pasivním smířením se s touto skutečností," uzavřel Nečas.

Témata: Nečas, Petr | EU
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama