Gazdík: Nový systém výplat sociálních dávek "padá"

Praha - Problémem systému, ze kterého mají úředníci nově vyplácet sociální dávky, je jeho rychlost a stabilita. V Partii na Prima family to v neděli uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN), podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka novinka navíc neprošla výběrovým řízením.

Přidejte svůj názor

Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN).

"Není pravdou, že nový systém nefunguje úplně. Je jenom velmi pomalý a často padá," prohlásil Gazdík. Podle něj ale není problém kritický: "Při každém přechodu na nový systém se může takový problém stát. Jako starosta si pamatuji rok 2008, kdy někteří lidé půl roku příspěvek na péči nedostali. To tentokrát nehrozí."

"Jsem přesvědčen, že úřady práce budou mít více problémů v únoru než v lednu," zmínil Zaorálek. Upozornil také, že zakázka za 184 milionů korun neprošla výběrovým řízením a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) při jeho výběru použil kličku pomocí rámcové smlouvy. Ministerstvo teď podle Zaorálka nemůže smlouvu vypovědět ani uplatňovat sankce.

"Ministerstvo má smlouvu s firmou Fujitsu. Doufám, že se nám jí podaří dát zítra na web," reagoval na kritiku na České televizi ministr Drábek. Přiznal ale, že výběr dodavatele proběhl na základě usnesení předchozí vlády z roku 2008 a že detaily rámcové smlouvy nezná, protože ji uzavíralo ministerstvo vnitra.

Místopředseda ČSSD navíc zmínil, že roli při volbě dodavatele systému mohly hrát roli dřívější podnikatelské aktivity šéfa rezortu práce a sociálních věcí. Drábek to v České televizi odmítl.

"Bohužel se v novém systému vyplácejí i dávky těm, kteří na ně nemají nárok. Zabránit tomu příživnictví je naprosto zásadní věc," řekl další z aktérů diskuze, předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

"Pane ministře, přiznejte, že vám vaši testeři doporučovali tento systém nespouštět. Ztrácí se jak v černé noře, to, co ti lidé (na úřadech práce) o sobotách a o nedělích odedřou za vás," opřel se do ministra další z místopředsedů ČSSD a jeho stínový protějšek Zdeněk Škromach. "Myslím, že Goebbels by vedle vás pobledl," dodal s připomínkou nacistického experta na propagandu.

Že ve státní správě obecně panuje tristní kultura řízení velkých projektů, přitakal i předseda Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Ministr práce a sociálních věcí hájil rychlé opouštění předcházejícího systému jako ekonomicky nezbytné. Podle něj za každý rok provozu jeho rezort platil půl miliardy korun a částka každoročně narůstala.

Problémem s výplatou sociálních dávek se mají ve čtvrtek na mimořádné schůzi zabývat poslanci. Téma má být také klíčovou agendou příští schůzky lídrů koaličních stran (K9), která má proběhnout příští týden.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Menšiny do plynu? Extajemník SPD odmítl obžalobu za výroky, naopak se prý…

13.12.2018 12:22 Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 odmítl obžalobu, která ho…

Česko nebude žádat o dotace pro Agrofert. Kampaň europarlamentu, opakuje…

13.12.2018 11:56 Ministerstvo financí nebude zasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s…

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama