Koalici čeká K9! Probere sociální dávky i postoji k EU

Praha - Politici vládních stran budou nadcházející týden řešit vnitrokoaliční spory kvůli smlouvě o fiskální unii v EU i problémy s výplatou sociálních dávek. Schůzka premiéra Petra Nečase (ODS) a vicepremiéra Karla Schwarzenberga (TOP 09) proběhne nejspíš v úterý, K9 na svůj termín ještě čeká.

Přidejte svůj názor

371

Premiér si s ministrem zahraničí dosud neměli příležitost vyříkat si mediální přestřelku kvůli Nečasovu odmítnutí smlouvy o fiskální unii z očí do očí. Dřív, než se předseda vlády vrátil z Bruselu, odletěl šéf diplomatice do Izraele a odtud následně na bezpečnostní konferenci do Mnichova.
 
Nečas nicméně už ve čtvrtek při interpelacích ve sněmovně přiznal, že způsob, jakým si oba politici vyměňovali názory, poškodil zájmy České republiky. Zatímco Schwarzenberg káral premiéra za jeho odmítavý postoj k dokumentu, který zatím kromě Česka nepodpořila už jen Velká Británie, Nečas ho zase vykázal s jeho výroky na tancovačku do Čimelic. Obci se pak omluvil.
 
Po K9 kvůli problémům s výplatou sociálních dávek volala jako první nejsilnější koaliční strana, ODS. Ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) kritizovala za laxní přístup a bagatelizaci problému. Ke kritickému hlasu se přidaly i Věci veřejné.
 
Politiky přitom v nadcházejícím týdnu čekají i další problémy a rozhodnutí. Ministr školství Josef Dobeš (VV) svolal na pondělní poledne tiskovou konferenci kvůli potížím s čerpáním evropských dotací v problému Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
 
Kvůli hrozbě Bruselu, že ministerstvu nedá 1,2 miliardy korun na špatně připravené projekty Okno a Sport, se do Dobeše opřela kromě opozice i koaliční TOP 09. Možnost výměny ministra navíc připustila i místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová.
 
Sociální demokracie nechala na čtvrtek svolat dvě mimořádné schůze sněmovny, jedna by se měla věnovat právě problémům se sociálními dávkami, druhá zas potížím při čerpání evropských dotací. Jakkoli je koalice v obou otázkách rozpolcená, ambice ČSSD nejspíš skončí už při schvalování programu schůze. Koalice totiž přes rozdílné názory nechce nechat opoziční poslance řečnit.
 
Sociálními demokraty ovládaný Senát bude navíc ve středu rozhodovat změně ústavy, která by zavedla přímou volbu prezidenta. Senátní výboru chtějí do návrhu prosadit změny, se kterými ČSSD původně neuspěla ve sněmovně. Řada členů horní komory z ODS navíc váhá, jak se ke dlouhodobě skloňované změně postaví a jestli ji neodmítne.

Témata: politici | Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama