Tři čeští kandidáti soupeří o místo soudce Evropského soudu

Praha - Mahulena Hofmannová, Zdeněk Kühn a Aleš Pejchal jsou jména tří kandidátů, kteří se uchází o post soudce Evropského soudu pro lidská práva. Jejich nominací se bude na svém středečním zasedání zabývat kabinet premiéra Petra Nečase (ODS).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vzhledem k tomu, že letos 31. října končí funkční období současnému soudci Karlu Jungwiertovi, ministerstvo spravedlnosti vyhlásilo loni v srpnu výběrové řízení.

Lhůta pro předkládání kandidatur uplynula v říjnu loňského roku a do tohoto termínu rezort obdržel celkem šest kandidatur. Ministerstvo spravedlnosti v předloze uvádí, že do zasedání komise pro výběr kandidátů, svolaného na 12. prosinec, se z různých důvodů odhlásili z výběrového řízení dva zájemci. Komise se při pohovorech s ostatními následně rozhodla, že kvůli nesplnění povinných profesním předpokladů vyřadí i další dva kandidáty.

Podle pravidel pro výběr soudců Evropského soudu pro lidská práva musí být na kandidátní listině nominace tří lidí. Kvůli nesplnění podmínky o počtu kandidátů ministerstvo rozhodlo, že výběrové řízení prodlouží do 10. ledna. V dodatečné lhůtě se přihlásili další dva zájemci a komise tak mohla finálně nominovat Mahulenu Hofmannovou, Zdeňka Kühna a Aleše Pejchala.

V komisi, která o kandidaturách rozhodovala, zasedli ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, ombudsman Pavel Varvařovský, náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška, náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch a vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva Vít Alexandr Schorm.

Kandidátní listinu musí nejdříve na návrh ministerstva spravedlnosti schválit vláda. Schválenou kandidátní listinu má následně předat ministr zahraničních věcí Výboru ministrů Rady Evropy.

O jménu soudce finálně rozhodne Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

Loading...
Témata: Vláda ČR | soudy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat Čechů z Wu-chanu? Po evakuaci by byli v karanténě ve Francii

27.01.2020 17:02 Aktualizováno Dva čeští studenti by po případné evakuaci z čínského Wu-chanu mohli zůstat v karanténě ve Francii.…

Novou šéfkou ČTÚ je Hana Továrková, vláda odvolala Nováka

27.01.2020 16:56 Aktualizováno Vláda dnes odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka, a to k dnešnímu…

Rozbroje v Praze. Podezřelá zakázka pro metro? Šéf DPP odmítá nařčení

27.01.2020 16:15 Pražský dopravní podnik (DPP) podle ředitele Petra Witowského nemohl v případě zadání kritizované…

Nová vlna antisemitismu: Svět se potýká s nenávistí, ČR problémy nemá,…

27.01.2020 14:47 Svět včetně Evropy se potýká nejen s novou vlnou antisemitismu, ale obecně s projevy nenávisti.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama