Kalousek: Nebudeme vařit pivo! Nas***ý Zimola: Privatizaci Budvaru nedovolím!

České Budějovice - Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) na základě vývoje událostí kolem Budvaru požádá premiéra Petra Nečase (ODS) o veřejnou záruku, že vláda pivovar nezprivatizuje. V opačném případě bude iniciovat návrh zákona, který privatizaci zakáže, řekl hejtman Zimola v pondělí novinářům.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

371

Jihočeský kraj vnímá podle hejtmana Zimoly vývoj událostí kolem Budějovického Budvaru se silným znepokojením. "Nechci věc personifikovat, nejde o ředitele Budvaru Bočka, ale o celý pivovar. Už jen to, že kontrola podniku začala v době Bočkovy dovolené, poškozuje dobré jméno pivovaru. Budvar je vysoce úspěšný podnik, zaměstnává v regionu stovky lidí. Zvedá výstav i v době, kdy pivovarnictví stagnuje a vykazuje vynikající hospodářské výsledky. Jakákoliv snaha podnik poškodit je pro mě nepřijatelná," řekl hejtman.

Jiří Zimola chce během pondělka vyzvat premiéra Nečase k tomu, aby vydal v nejkratší možné době veřejný slib, že vláda nemá v úmyslu budvar privatizovat. "To by rozhodně celou situaci uklidnilo. Pokud premiér odmítne, budu iniciovat návrh zákona, který privatizaci Budvaru této i příštím vládám zakáže. Návrh vzejde buď jako iniciativa kraje nebo jej navrhne některý z poslanců. Pokud by zákon neprošel, vyhlásíme krajské referendum na téma privatizace pivovaru. Jsme si vědomi, že výsledky referenda nejsou pro vládu závazné, ale přesto by vláda názor Jihočechů neměla ignorovat," vysvětlil Zimola.

Zimola události kolem Budvaru vnímá jako hejtman kraje, na jehož území úspěšný podnik stojí, ale i jako člen dozorčí rady pivovaru. "Snahy o privatizaci tu byly už za Topolánkovy vlády, Fischerova vláda úředníků je zastavila a nyní je privatizace opět aktuální. Argument, který před časem použil ministr Kalousek, že stát tu není od toho, aby vařil pivo, neobstojí. Nevidím jediný důvod, aby stát nebo územní celek nemohl být úspěšným podnikatelem. Úspěšný podnik, kterým Budvar rozhodně je, tak přináší užitek všem, nejen úzké zájmové skupině. Navíc nechceme dopadnout tak, jako kdysi Kladno s podnikem Poldi," dodal Hejtman.

Témata: budvar | privatizace
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama