Paroubek: Premiér o smlouvě ACTA podezřele dlouho mlčel, to je divné

Praha - Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek přivítal rozhodnutí premiéra Petra Nečase (ODS) pozastavit ratifikační proces přijímání smlouvy ACTA. Zároveň s tím ale Nečase zkritizoval za to, že o smlouvě dlouho mlčel, vyplývá z pondělního tiskového prohlášení strany.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

"Jsem přesvědčen, že o takto významném rozhodnutí by se mělo nejprve diskutovat na celostátní úrovni, nikoli smlouvy podobného významu pokoutně podepisovat prostřednictvím našich velvyslanců. Fakt, že premiér Nečas mluví o omezení svobody internetu a přístupu k informacím až dnes, tedy více než týden od podepsání dohody, ve mně vyvolává pocit pochybnosti, zda je pan premiér mužem na tom správném místě," napsal Paroubek.

Dodal, že smlouvu ACTA, a především pak způsob jejího přijetí českou vládou jeho strana nepodporuje.

Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání (ACTA) 26. ledna, ještě ale musí projít dalšími procesy schvalování. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače. Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Ta popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní přinutit provozovatele on-line služeb, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.

Podle nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) může být ACTA zneužitá ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalující závažné dokumenty nebo ke stíhání administrativních pracovníků, kteří v rámci boje proti korupčním praktikám ve státní správě zkopírují a přepošlou datové soubory.

Témata: palestina | Nečas, Petr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama