Prezident Klaus podepsal zákon o odborných kvalifikacích

Praha - Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal novelu zákona o uznávání odborné kvalifikace, která počítá s vytvořením jednotné evidence poskytovatelů služeb. Evidence bude zčásti veřejně dostupná a podle ministerstva školství povede k větší právní jistotě poskytovatelů i příjemců služeb.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Vytvořením jednotné evidence poskytovatelů služeb se budou záznamy o žadatelích evidovat v rámci jednoho databázového systému. Podle předkladatelů to bude mít příznivý efekt například na sběr statistických údajů, které jsou členské státy povinné předávat Evropské unii ve dvouletých intervalech.

Evidence poskytovatelů služeb má být současně zčásti veřejným seznamem. To má vést k větší právní jistotě poskytovatelů i příjemců služeb.

"Jestliže náš občan někde v EU bude chtít uplatnit svou odbornou kvalifikaci, tak na základě této směrnice bude mít 23 orgánů, které toto uznají," vysvětlil již dříve ministr školství Josef Dobeš (VV).

Materiál také přenáší působnost při kontrole dodržování povinností stanovených zákonem o uznávání odborné kvalifikace a ukládání sankcí za přestupky do rukou kontrolních orgánů (profesních komor), které rozhodují ve správním řízení o uznání odborné kvalifikace.

Při stanovování výše pokuty se má nově přihlížet k délce doby, po kterou porušování povinnosti trvalo, k okolnostem, za nichž k protiprávnímu jednání došlo, ale i k celkovým následkům tohoto jednání.

V souvislosti s vytvořením databáze poskytovatelů služeb novela stanovuje povinnost dotčenému uznávacímu orgánu vést jednotnou evidenci a záznamy o jednotlivých žadatelích. "Databáze bude současně částečně veřejně dostupná, což povede k větší právní jistotě poskytovatelů i příjemců služeb," uvádí předkladatelé v důvodové zprávě.

Z této evidence bude i nadále možné získat úřední opis, výpis nebo potvrzení.

V případě dokumentů, které se kontrolnímu orgánu musejí doložit pro zahájení činnosti, budou nově stačit pouze kopie příslušných dokladů. V případě pochybností bude možné si vyžádat ověřenou kopii.

Předloha rovněž stanovuje lhůtu pro projednání přestupku na jeden rok, přičemž objektivní lhůtu zákon stanovuje na tři roky.

Součástí novely zákona o uznávání odborné kvalifikace příslušníků ostatních členských států Evropské unie a příslušníků jiných států jsou i dílčí změny v terminologii v zákoně o auditorech, o daňovém poradenství, o patentových zástupcích, o advokacii a v zákoně o Komoře veterinárních lékařů.

Témata: prezident čr | zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama