Nová dohoda posílí spolupráci mezi obcemi a ministerstvem zemědělství

Praha - Pomoc s čerpáním evropských fondů i konzultace na připravované legislativě týkající se místních samospráv má obcím přinést dohoda s ministerstvem zemědělství. Dokument v úterý podepsali šéf rezortu Petr Bendl a předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO) Dan Jiránek (oba ODS).

Přidejte svůj názor

Petr Bendl

"Ministerstvo bude se SMO například konzultovat návrhy námi připravovaných právních předpisů, které se týkají právě místních samospráv, hlavně s přihlédnutím na jejich případný dopad na ně," uvedl Bendl. Jako důležitou označil spolupráci při realizaci společné unijní zemědělské politiky s akcentem na rozvoj venkova.

Podle dohody bude SMO informovat ministerstvo o potřebách, které mají obce a města v oblastech, které ministerstvu zemědělství věcně přísluší. Rezort by je měl programově i finančně zohlednit ve svých strategiích a v dokumentech pro čerpání evropských fondů. Svaz bude ministerstvu nabízet své poznatky z praxe týkající se evropských dotací.

Spolupráce mezi ministerstvem zemědělství a SMO by se měla týkat rozvoje venkova, obnovy krajiny, lesnictví a životního prostředí. Cílem je přitom efektivně využít evropské i národní dotační nástroje.

"Začínal jsem a dlouho poté působil v komunální politice, ať už jako starosta či hejtman, a proto vím, jak přínosná je už jen samotná komunikace mezi různými úrovněmi samosprávy na straně jedné a státu na straně druhé," zmínil ministr Bendl. Nová dohoda podle něj povyšuje tuto komunikaci na vyšší úroveň. "Nese tak s sebou závazky, ale věřím, že zároveň i prospěch pro obě strany," uzavřel Bendl.

Premiér Petr Nečas (ODS) už při podzimním uvádění Petra Bendla do jeho úřadu zdůraznil, že by ocenil transformaci ministerstva zemědělství do ministerstva venkova.

Témata: obce | Bendl, Petr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujišťuje Dostálová. V opozici to…

13.12.2018 11:53 Aktualizováno Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Česko bez dotací? Vláda bude v pondělí řešit Agrofert, EU pošle auditory

13.12.2018 11:52 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských…

Sněmovna se pře kvůli církevním restitucím, pravicová opozice napadla KSČM

13.12.2018 11:14 Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní…

Ovčáček má svou teorii: V kauze Agrofert jde o něco jiného. Čeští…

13.12.2018 10:48 Aktualizováno Mluvčí prezidenta Miloše Zemana se domnívá, že za projednáváním střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama