ČSSD v Senátu pranýřuje vládu. Jste pokrytci, tvrdí

Praha - V lavinu kritiky na adresu vlády se v úterý proměnilo veřejné slyšení v Senátu, které zorganizovala opoziční ČSSD k důchodové reformě. Sociální demokraté vyčítají koaličnímu kabinetu, že s ní reformu penzí neprojednalo a prosazuje ji silou.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Vznik druhého pilíře, za kterým vláda stojí, je určen pro lidi s nejvyššími příjmy, ale vláda ho financuje pomocí zvýšeného DPH. Znamená to tedy, že druhý pilíř zaplatí hlavně středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel. Tak nevypadá spravedlivá reforma," uvedl v Senátu šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

ČSSD podle slov svého předsedy stále podporuje hlavně současné průběžné financování důchodu. "Česku postačí stávající doplňkový systém a posílit příjmy průběžného penzijního systému," prohlásil.

Pochopení pro vládní reformy, včetně důchodové, neměl v úterý v horní komoře ani její předseda Milan Štěch (ČSSD). Připomenul, že Senát, kde má jeho strana většinu, všechny tzv. vládní reformní zákony odmítl. "Máme veliké výhrady proti vládní důchodové reformě, kterou ODS a její koaliční partneři prosadili v Poslanecké sněmovně převálcováním opozice většinou vlastních hlasů," řekl.

Podobu veřejného slyšení, během kterého zaznívají nepřetržité protivládní projevy řečníků, kritizoval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Sociální demokraté podle něj zneužili veřejné slyšení k prezentaci vlastní politiky a postojů odborářů. "Nejde o objektivní jednání," poznamenal.

Sobotka zároveň obhajoval vládní reformy. Evropa je v krizi a k výrazným změnám proto podle něj přistupují všechny státy bez ohledu na to, zda mají pravicovou nebo levicovou vládu. Česko se proto musí zachovat stejně.

Samotné pořádání veřejného slyšení pak napadl člen senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS). Projednávání petice namířené proti důchodové reformě na půdě horní komory podle něj není v souladu s petičním zákonem.

"Ta petice byla určena, jak vyplývá z názvu, Poslanecké sněmovně, to je pořádku, ale není možné zacházet takto libovolně s petičním zákonem a napsat k petici průvodní dopis a poslat to samé Senátu a tvářit se, že je to ta samá petice," prohlásil Kubera, který úterní slyšení označil za předvolební mítink ČSSD, ke kterému byla zneužita půda Senátu.

Hlavním podnětem pro pořádání veřejného slyšení v horní komoře je petice proti důchodové reformě a za odchod kabinetu Petra Nečase (ODS), za kterou stojí právě největší opoziční strana. Pod petici se jí podařilo získat téměř sto tisíc podpisů.

Témata: ČSSD | Vláda ČR | senát
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama