Dobeš: Stát zaplatí 5 let studia, každý další rok bude student platit 20 tisíc

Praha - Výkonná rada Věcí veřejných v úterý pověřila ministra školství Josefa Dobeše (VV), aby s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a akademickou obcí začal vyjednávat o odložení zavedení školného na roky 2015 nebo 2016. Po jednání výkonné rady to oznámil předseda VV Radek John.

Přidejte svůj názor

"Výkonná rada se zabývala signály z TOP 09, konkrétně paní poslankyně Putnové. Signály o tom, že by TOP 09 navrhla odložit školné na roky 2015 a 2016," uvedl John. Zdůraznil, že návrh padl již na ideové konferenci Věcí veřejných na konci roku 2010.

John tvrdí, že Věci veřejné chtějí zavést debatu se svými koaličními partnery na téma odložení školného. "V této chvíli přicházejí stejné signály z TOP 09, přestože právě TOP 09 nás v roce 2010 tvrdě kritizovala, že nechceme dodržet koaliční smlouvu a zavést školné," řekl předseda Věcí veřejných.

Výkonná rada strany proto dala Dobešovi mandát, aby s premiérem i akademickou obcí o odložení školného začal vyjednávat.

Strana zároveň požaduje zachování objemu prostředků pro rezort školství z roku 2012. Vnitřní finanční rezervy ministerstva mají směrovat ve prospěch kvality výuky.

"Já budu jednat s premiérem, abych měl mandát upravit otázku školného při jednání s akademickou obcí," uvedl ministr školství Dobeš. Postoj TOP 09 vnímá jako blokaci přijetí chystaných reforem vysokého školství.

"Jsme připraveni dodržovat koaliční smlouvu. V situaci, kdy nedodržuje koaliční smlouvu TOP 09, otevíráme tuto debatu," zdůraznil John.

Dobeš s premiérem průběžně jedná. V současné chvíli by podle svých slov dokázal navrhnout, aby stát platil studium na vysoké škole po dobu pěti let, za každý rok navíc by student mohl platit kolem dvaceti tisíc korun. V reformě vysokého školství však hodlá pokračovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama