Ministr Bendl, jihočeští "kmotři" a Budvar

Praha - Česká pobočka Transparency International (TIC) nevyhoví výzvě ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) o pomoc s kontrolou národního podniku Budějovický Budvar. Organizace se nechce zapojit kvůli politizaci celého problému, informoval na webu organizace v úterý David Ondráčka, ředitel české pobočky.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

371

"TIC se rozhodla odmítnout, a to především z důvodů nedostatku kapacity, ale také kvůli nebývalé politizaci celé věci," uvedl Ondráčka.

Budějovický Budvar je národní podnik a jako takový může převádět do státního rozpočtu pouze peníze ze zdanění jeho zisků. Navíc nepodléhá kontrolám Nejvyššího kontrolnímu úřadu. "Vláda by měla urychleně systémově upravit a posílit kontrolní mechanismy, legislativně zajistit zisky podniku pro státní rozpočet a zamezit tak jejich vyvádění a různým lobbistickým tlakům," dodal ředitel.

Transparency International bude ale i nadále pomáhat ministerstvu zemědělství s dokončením tendrů ve státním podniku Lesy České republiky.

Ministr poslal v minulém týdnu do Budvaru, ale také do Povodí Labe nebo do Národního hřebčína Kladruby nad Labem, týmy auditorů.

Podle ministra Bendla odmítl šéf firmy Jiří Boček vydat dokumenty jeho auditorům. To potvrdil i sám podnik, podle něj obsahuje kontrola závažná pochybení a je v rozporu se zákony. "Současně nás překvapuje, že do této kontroly nebyla vůbec zapojena dozorčí rada, ani úsek kontroly ministerstva, které jsou dle jednacího řádu dozorčí rady a z logiky věci samotné orgány, které ministerstvo pro své kontroly používá spolu s přizvanými externími experty. V tomto případě například dozorčí rada podniku nebyla vůbec informována," dodal Petr Samec, PR manažer Budějovického Budvaru.

Národnímu podniku se například nelíbí, že hlavou auditorů je Tomáš Jindra, který není zaměstnancem ministerstva. "Z veřejných zdrojů je možné odvodit, že vedoucí kontrolní skupiny úzce spolupracuje s panem Rittigem. U jmenovaného existují důvodné pochybnosti o jeho objektivitě a nepodjatosti," upozornil Samec s tím, že podnik protestuje i proti dalším členům týmu, ve kterém není ani jeden zaměstnanec ministerstva. Další chybu vidí v právním základě pro kontrolu.

Dokumenty národní podnik ministrovu týmu předá, až bude o námitkách podniku rozhodnuto. "Pan ministr konstatoval, že pokud předešlé pokusy o kontrolu byly ze strany Budějovického Budvaru obdobně odmítány, není divu, že v podniku žádná faktická kontrola nakládání se státním majetkem ze strany ministerstva neproběhla," uvedl na dotaz Mediafaxu mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Bendl se podle něj záměru prověřit národní podnik nevzdá. "Kontrola podřízených subjektů je jednou z klíčových součástí jeho ministerských povinností," dodal mluvčí.

Podle informací Hospodářských novin chce Bendl také vyměnit Bočka, údajně kvůli tlaku jihočeských "kmotrů" Iva Rittiga a Pavla Dlouhého.

Ministerstvo již několik let mluví o změně Budvaru na akciovou společnost. Z ní by mohl stát brát zisky, ale také by ji mohl privatizovat. Proti tomu se postavil premiér Petr Nečas (ODS), který označil privatizaci Budvaru za umělý problém, podle něj není plánovaná.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud vyhověl senátorům, škrtal v zákonech o azylu a pobytu cizinců

10.12.2018 15:54 Aktualizováno Soudy budou znovu přezkoumávat zákonnost zajištění cizinců i po jejich propuštění nebo deportaci.…

Kvůli Zemanovi a BIS se sejde senátní výbor, Ovčáček útočí na Fischera

10.12.2018 15:24 Výroky prezidenta Miloše Zemana o Bezpečnostní informační službě (BIS) se bude zabývat na uzavřeném…

Piráti zahájili primárky pro eurovolby, o post lídra není zrovna bitka

10.12.2018 12:58 Piráti začali hledat své kandidáty do Evropského parlamentu v primárních volbách. Budou je…

Schwarzenberg se naváží do Babiše: Takto mu to spočítal kvůli miliardovým…

10.12.2018 12:10 Jeden ze zakladatelů TOP 09 a současně i čestný předseda této strany Karel Schwarzenberg se tvrdě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama