Poslanci schválili změny v pravidlech prodeje státní půdy

Praha - Poslanecká sněmovna v úterý 168 hlasy schválila senátní verzi novely zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků, která zaručuje farmářům přednostní prodej státních pozemků. Změna horní komory parlamentu umožňuje farmářům převádět půdu na právnické osoby.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Do novely se konkrétně při projednávání v Senátu dostala pasáž, která umožňuje, aby mohli farmáři převést pozemky na firmy, v nichž ale nefigurují.

Soukromí zemědělci musejí v případě nákupu státního pozemku splňovat určité podmínky. Na svém pozemku o minimální výměře deset hektarů musí provozovat zemědělskou produkci po dobu nejméně 36 měsíců. Na plnění těchto podmínek by měl podle předkladatelů dohlížet Pozemkový fond České republiky ve spolupráci s ministerstvem zemědělství.

Po přijetí novely budou moci půdu v České republice kupovat zájemci ze států Evropské unie, ale také ze zemí, se kterými má Česko uzavřenou dohodu o hospodářském prostoru.

"Důvodem přeložení této novely je vytvoření stejných podmínek pro podnikání občanů nejen z Evropské unie, ale také ze Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska a Islandu," vysvětlil již dříve bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) s tím, že norma také sjednocuje podmínky pro převod pozemků.

Celková výměra zemědělské půdy v České republice je 4,2 milionu hektarů, z toho je 262 tisíc hektarů státní půdy ve správě Pozemkového fondu České republiky a převoditelných je přibližně 147 tisíc hektarů.

Zákon je v legislativním procesu i proto, že loni 1. května skončilo přechodné období pro nabývání zemědělské půdy. Lhůtu si Česká republika vyjednala při vstupu do EU v roce 2004.

Pro novelu zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby v senátní verzi v úterý hlasovalo 168 z přítomných 182 poslanců. Proti nebyl nikdo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svině, hovado, odporný lidský odpad. Ovčáček řekl, co by udělal s lidmi,…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Jiří Ovčáček pravděpodobně trpí utkvělou představou neomezené moci. Jen těžko si lze jinak…

Jaké budou sankce za GDPR? Sněmovnu čeká lítý boj

18.09.2018 18:30 Praha - Sněmovnu čeká bitva o maximální výši sankcí pro obce za porušení nových pravidel ochrany…

Mazanec je novým předsedou NSS, Zeman ho varoval před šikanou pseudoekologů

18.09.2018 17:11 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu …

Česko má celosvětovou ostudu? TOP 09 chce syrské sirotky řešit ve Sněmovně…

18.09.2018 16:44 Aktualizováno Praha - TOP 09 navrhne ve středu Sněmovně přijmout usnesení, kde by vyzvala vládu k přijetí 50…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama