Nespravedlnost u pozemkových restitucí vyřešena!

Praha - Nespravedlnost při aplikaci takzvané restituční tečky u pozemků, které lidé získali od osob blízkých, odstraní novela poslanců Michala Doktora (ODS), Pavola Lukši (TOP 09) a Karolíny Peake (VV). Poslanecká sněmovna v úterý poslechla Senát a předlohu schválila i se změnami z horní komory.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle platné legislativy měly být náhrady za pozemky získané v restitucích vypořádané do konce roku 2005. Ústavní soud svým rozhodnutím sice stanovil, že tato restituční tečka se nevztahuje na původní oprávněné osoby a jejich dědice. V praxi se tímto nálezem ale ne všechny soudy řídily, a tak se trojice koaličních poslanců rozhodla ho uzákonit.

Kromě technického uvedení soudního nálezu do paragrafové podoby si zákonodárci vytkli ještě další cíl. Tím má být "napravení zjevné nespravedlnosti aplikace restituční tečky dopadající na postupníky nároků na vydání náhradních pozemků, kteří tyto nároky získali od osob blízkých". Podle poslanců nejde někoho takového podezřívat z možných spekulací, těmto lidem má jít o "rozšíření zemědělského hospodářství a pokračování v rodinné tradici".

Poslanci v důvodové zprávě připustili, že posouzení, zda postupník získal nároky na náhradní pozemky za spekulativním účelem, nebo v touze rozšířit rodinný grunt, bude v řadě případů složité a mnohdy se věc může dostat až před soud.

Norma prošla dolní komorou loni v prosinci, na jednání Senátu se dostala v lednu. Tehdy senátoři také přijali pozměňovací návrhy, se kterými zákon vrátili zpět do sněmovny. Sami předkladatelé potom senátní verzi označili za "dokonalejší“ než původní návrh a prezidentovi Václavu Klausovi se tak na stůl dostane znění zákona tak, jak ho navrhla horní komora.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama