Církevní restituce prošly prvním čtením. Opozice protestuje!

Praha - Poslanecká sněmovna v úterý přes protesty opozice posunula do druhého čtení zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Propustila také do závěrečného čtení zákon o ochraně ovzduší, který přináší stanovení emisních limitů a technických požadavků na provoz zdrojů znečišťování ovzduší.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

První projednávanou normou úterního jednacího dne byl vládní návrh zákona o ochraně ovzduší. "Tato norma je výsledkem mnoha let práce na ministerstvu životního prostředí, práce napříč politickým spektrem a jednání se zástupci měst a obcí. Řeší nejsložitější problém, stav ovzduší v zemi," upozornil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) již dříve na význam zákona.

K předloze v úterý poslanci načetli velké množství pozměňujících návrhů, zejména z řad opozičních poslanců. Koalice ale vyhověla žádosti ministra a schválila zkrácení lhůty na projednávání mezi 2. a 3. čtením na 48 hodin.

Norma je komplexní novelou, kterou za nutnou považovala už řada předchozích šéfů rezortu životního prostředí. Žádnému z bývalých ministrů se však za své působení nepodařilo zákon sněmovně předložit. Mezi významné změny, s nimiž norma počítá, patří například zavádění kompenzačních opatření, která by na jednu stranu měla přispět ke snižování znečištění ovzduší, zároveň ale nebrání rozvoji regionů, které jsou závislé na průmyslu.

V prvním čtení poslanci rozhodovali například o takzvané malé novele o vojácích z povolání. Ta počítá se zrušením příspěvku při přestěhování nebo s pružnějším trestáním vojáků za požití alkoholu ve službě. Novela má uspořit ministerstvu obrany miliony korun.

Do druhého čtení pustila sněmovna také zákon o ozbrojených silách, který by v budoucnu mohl umožnit armádě řešit radiovou komunikaci, ale i mobilní datové sítě. Dosud tyto pravomoci náležely výhradně policii.

Další návrhy z bloku prvních čtení zákonodárci přerušili.

Poté se již poslanci dostali k bloku zákonů zamítnutých či vrácených Senátem. Hned při prvním bodě přehlasovali horní komoru parlamentu a schválili změkčení zákona o lidských tkáních a buňkách. Nová úprava umožňuje, aby přepravu lidských tkání zajišťovali i další přepravci, nejen pouze zdravotnická zařízení.

Naopak hned další normu schválila sněmovna v senátním znění. Šlo o návrh zákona o obcích, který kromě Prostějova zařazuje mezi statutární města i Jablonec nad Nisou. Návrh však řeší především zrušení ustanovení o střetu zájmů ze zákona o obcích, tento krok má sjednotit stávající legislativu a odstranit diskriminační prvky.

Poslanci také znovu schválili normu, která upravuje pravomoci krajů v krizových stavech. Novela konkrétně dává v krizových stavech širší pravomoci krajským hejtmanům, obcím s rozšířenou působností či guvernérovi České národní banky (ČNB). Zde sněmovna senátní změny nevyslyšela.

Novela má zpřesnit úpravu některých nejasných vztahů a kompetencí na krajské a obecní úrovni a upřesnění postavení a kompetence obcí. "Upravuje například režim nakládání s pohotovostními zásobami a působnost vydávání mimořádných opatření při řešení krizových situací nevojenského charakteru," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Hejtmani nebo starostové obcí s rozšířenou působností by podle nové úpravy nemuseli v oblastech, pro které byl vyhlášený krizový stav, rozlišovat mezi stavem nebezpečí a nouzovým nebo válečným stavem a budou moci sami nařídit v každém z nich hospodářská opatření. Mezi opatřeními v kompetencích hejtmanů a starostů je například možnost nařídit podnikatelům v jejich správním obvodu dodávky výrobků, práce a služeb, jež jsou předmětem jejich činnosti, a to v přiměřeném množství. Právnické nebo podnikající fyzické osoby budou muset na základě nařízení také u sebe skladovat materiál určený pro překonání krizového stavu nebo přemístit dopravní prostředky nebo zásoby na místo určení.

Sněmovna v úterý znovu potvrdila i to, že se výrazně prodlouží lhůta na popření otcovství. Právě s tím totiž počítá novela zákona o rodině, kterou schválila v původním znění. Podle navrhované změny by otec mohl biologické otcovství zpochybnit až do tří let věku dítěte místo současných šesti měsíců.

Výraznou většinou hlasů však poslanci podpořili senátní verzi zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků, která zaručuje farmářům přednostní prodej státních pozemků. Změna horní komory parlamentu umožňuje farmářům převádět půdu na právnické osoby.

Poté se sněmovna vrátila k vládnímu návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Tento bod přerušila v pátek po zhruba pětihodinové diskuzi. V úterý debata trvala dvě hodiny a koaliční poslanci nakonec normu přes výrazné protesty opozice posunuli do druhého čtení.

Možnosti, jak vrátit církvím zkonfiskovaný majetek, řešily už minulé vlády. Současná podoba majetkového vyrovnání vychází z návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi z roku 2008, ale zásadně se liší v několika oblastech. Vláda se s církvemi dohodla, že zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.

Jednání sněmovny pokračuje ve středu v 9 hodin ráno.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama