Sobotka na Drábka: Jste zbabělý jako kapitán Concordie!

Praha - Středeční jednání Poslanecké sněmovny začalo roztržkou mezi Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Ten totiž přirovnal ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka ke kapitánovi potopené lodi Costa Concordia, což Kalouska rozčílilo.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Hádka se strhla ještě před projednáváním jednotlivých zákonů. Sobotka totiž žádal sněmovnu, aby na středeční jednání zařadila nový bod, ve kterém by ministr Drábek informoval poslance o situaci na úřadech práce. Jeho žádost však koalice většinou svých hlasů odmítla.

"Já bych jenom chtěl připomenout, že docela nedávno jsme tady měli jistého kapitána, který se jmenuje Schettino. Velel lodi Concordia a také do poslední chvíle tvrdil, jak je všechno v pořádku, jak má všechno pod kontrolou, pak ani nepočkal do okamžiku, než se evakuují všichni cestující a musím říci, že pan ministr Drábek možná skončí podobně," reagoval na výsledky prvního středečního hlasování Sobotka.

Pokračoval potom ve smyslu, že i kdyby Drábek z úřadu odešel, jak ho opozice opakovaně žádá, nechá na "potápějící se lodi" tisíce zaměstnanců. Tato vyjádření ale rozzlobila Drábkova stranického kolegu Miroslava Kalouska, který se přihlásil o slovo hned po Sobotkově projevu.

V úvodu svého hlasitého vystoupení uznal, že opozice má právo vystupovat proti krokům vlády, i jednotlivým ministrům.

"Proti čemu se však, ale důrazně ohrazuji, a to proti neférovým urážkám mých kolegů. Ten kapitán, kterého jste tady zmínil, je synonymem zbabělosti a odmítání odpovědnosti a útěku od povinností. Ministrům této vlády, ministrům TOP 09 můžete jako opozice vytýkat leccos, ale nemůžete jim vytknout nedostatek odvahy a nemůžete jim vytknout nedostatek odpovědnosti a neochotu brát na sebe odpovědnost," pustil se do šéfa sociálních demokratů Kalousek. Dodal, že sám Sobotka má "deset kilo másla na hlavě", protože se zříká odpovědnosti za rozhodnutí, která dělal v době, kdy ČSSD vedli Stanislav Gross nebo Jiří Paroubek, ke kterým se nyní údajně nezná.

"Dnes se tváříte, že je vůbec neznáte, že jste neměl nic společného s jejich prací! Vy dnes utíkáte od odpovědnosti, kterou s nimi nesete, ať už se ti pánové jmenovali Gross nebo Paroubek a snižujete se k takovýmhle urážkám," uzavřel Kalousek.

Krátkou slovní přestřelku ukončil krátkou poznámkou šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc, který připomněl dřívější Kalouskova politická angažmá, poté už se poslanci v o poznání klidnější atmosféře začali věnovat schvalování jednotlivých norem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama