Sněmovna odsouhlasila používání přívěsných vozíků za koly

Praha - Návrh poslanců Jany Kaslové a Václava Cempírka (oba TOP 09), který umožňuje používat na silnicích přívěsné vozíky za kola, ve středu schválila sněmovna ve třetím čtení. Dosud je legální pouze prodej cyklovozíků, nikoliv jejich používání.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Novela se týká přepravy osob, respektive dětí, na cyklovozících. "Rodiče, kteří chtějí se svými dětmi trávit čas aktivně projížďkou na kole, čelí omezení. Třináct tisíc Čechů koupilo přívěsný vozík. Zatímco prodej vozíků je legální, jejich používání nikoliv. Nejen na silnicích, ale i na cyklostezkách," uvedla již dříve předkladatelka Kaslová a dodala: "Zatímco česká města cyklistiku podporují, silniční zákon ji komplikuje. Cyklisté v Německu, zemích Beneluxu, Estonsku, Finsku, Švédsku vyrážejí se svými dětmi v cyklistických vozících běžně."

V současnosti neexistuje zákon, který by se přívěsnými vozíky za kola zabýval. Jejich používáním se tak občané dopouští přestupků.

"Přívěsný vozík za kolo je pro děti bezpečnější než běžné používání cyklosedačky. V přívěsném vozíku je dítě chráněno pevným rámem a bezpečnostními prvky, jako jsou např. bezpečnostní pásy, polstrování v oblasti zad nebo ochranná opěrka kolem hlavy," argumentovali předkladatelé.

Poslanci přijali k normě také pozměňovací návrh poslance Václava Cempírka (TOP 09), který šíři vozíku stanovuje na maximálně 90 centimetrů. Vozík by měl být ve své zadní části vybaven dvěma odrazkami netrojúhelníkovitého tvaru. "Jsou-li v přívěsném vozíku přepravovány děti, musí být přívěsný vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 x 300mm vztyčeným ve výšce 1200 až 1600 milimetrů nad úrovní vozovky," dodává materiál.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud vyhověl senátorům, škrtal v zákonech o azylu a pobytu cizinců

10.12.2018 15:54 Aktualizováno Soudy budou znovu přezkoumávat zákonnost zajištění cizinců i po jejich propuštění nebo deportaci.…

Kvůli Zemanovi a BIS se sejde senátní výbor, Ovčáček útočí na Fischera

10.12.2018 15:24 Výroky prezidenta Miloše Zemana o Bezpečnostní informační službě (BIS) se bude zabývat na uzavřeném…

Piráti zahájili primárky pro eurovolby, o post lídra není zrovna bitka

10.12.2018 12:58 Piráti začali hledat své kandidáty do Evropského parlamentu v primárních volbách. Budou je…

Schwarzenberg se naváží do Babiše: Takto mu to spočítal kvůli miliardovým…

10.12.2018 12:10 Jeden ze zakladatelů TOP 09 a současně i čestný předseda této strany Karel Schwarzenberg se tvrdě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama