Billboardy musejí z dálnic pryč, rozhodli poslanci

Praha - Poslanci ve středu 111 hlasy schválili novelu zákona o pozemních komunikacích, která má omezit billboardy u silnic a dálnic. Novela počítá s tím, že současné reklamní poutače zůstanou maximálně po dobu pěti let, v budoucnu budou moci povolení získat jen provozovatelé restaurací či benzinových pump.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Norma dále umožňuje zavedení slev na mýtném a zajišťuje, aby pro placení mýtného po celé Evropě stačila pouze jedna 'krabička'. To má řidičům uspořit čas i peníze.

Zřejmě nejdůležitější změnou je však omezení reklamních ploch. Reklama by od všech komunikací v České republice měla podle zákona zmizet do pěti let. V budoucnu by navíc mohla být pouze na provozovny, které jsou do 200 metrů mimo souvisle zastavěné území. To se v podstatě týká motelů, restaurací či benzinových pump.

"I pro umísťování takovýchto reklamních zařízení se však navrhuje zachovat dosavadní poměrně přísný povolovací režim, aby nedošlo k nadměrnému narušení bezpečnosti silničního provozu, a zároveň zachovat časové omezení vydávaného povolení (pět let), aby bylo možné zařízení po určité době revidovat a zohlednit například změny v intenzitě provozu či v stavebně technickém provedení souvisejícího úseku pozemní komunikace," uvádí ministerstvo dopravy, které novelu předkládá.

Úprava vymístění billboardů platí pro všechny komunikace v zemi, poslanci totiž nepřijali pozměňovací návrh hospodářského výboru. Ten vymístění upravoval pouze u dálnic a silnic I. tříd.

O návrhu se vedla poměrně rozsáhlá debata. Podle některých poslanců návrh reklamní poutače ve skutečnosti neomezuje, jiní zase tvrdili, že jejich kolegy ovlivňuje reklamní lobby.

"Dnešní hlasování napříč stranami nebude ničím jiným než hlasováním dobře saturované reklamní lobby. Podobně jako u hlasování o hazardu. Dávejte dobrý pozor, jak kdo bude hlasovat," upozornil například šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by měly billboardy od komunikací zmizet také proto, že hyzdí krajinu: "Když jedete přes Vysočinu, kde krajina je naprosto nádherná, a na každých 50 metrech máte jeden odporný hyzdící plakát, tak je to skoro ostuda. Prostě to odstraňme, ta krajina, ta země si to taky zaslouží, abychom ji nehyzdili."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolání Miloše Zemana? Vždyť má pravdu, rvou se za prezidenta známé tváře

10.12.2018 22:09 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman o sobě opět dal vědět. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV znovu označil za…

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s…

10.12.2018 21:19 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se…

Zeman přijal vládu na adventní večeři v Lánech, chce založit nový zvyk

10.12.2018 19:30 Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry…

ODS povede do evropských voleb Zahradil, zdůrazňuje představu…

10.12.2018 19:27 Vedení ODS dnes potvrdilo europoslance Jana Zahradila jako lídra pro evropské volby. V květnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama