Zimola na Nečase: Neprivatizujte Budvar, neodvolávejte ředitele!

České Budějovice - V dopise, který hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) odeslal premiéru Nečasovi, vyzývá vládu k zastavení privatizačních snah a ke stabilizaci situace. Dopis hejtman napsal v pondělí, ve středu jej premiérovi odeslal, řekla agentuře Mediafax mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.

Přidejte svůj názor

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD)

Jiří Zimola je jako člen dozorčí rady Budvaru i jako hejtman Jihočeského kraje, na jehož území se významný a stále ještě prosperující státní podnik nachází, děním v pivovaru Budvar zneklidněn.
 
"Neskrývám své znepokojení nad formou nenadálé tak zvané ministerské kontroly, kontroly bez zákonem stanoveným vymezením rozsahu, která byla příčinou následných spekulací o možném odvolání současného ředitele Jiřího Bočka. Rozhodně nezpochybňuji právo státu, potažmo ministerstva zemědělství, formou kontroly dozorovat chod ve významném, státem vlastněném podniku, nicméně tato kontrola by jako každá jiná měla splňovat jisté náležitosti a proto události posledních dnů v Budvaru nelze vnímat jako krok věcný, ale naopak jako silně negativní signál, jímž dochází k významnému poškozování jména společnosti," stojí v hejtmanově dopise.
 
Budvar zaměstnává stovky lidí v kraji a další tisíce jsou na něj navázány v dalších dodavatelských odvětvích. "Podnik dlouhodobě dosahuje vynikajících ekonomických výsledků. Budvar je pro Jihočeský kraj a České Budějovice, ale vlastně pro celou Českou republiku jedním z klíčových podniků. Proto jakékoli kroky, které ohrožují jeho budoucnost a přeneseně i budoucnost lidí v něm a pro něj pracující, jsou pro vedení Jihočeského kraje zcela nepřijatelné a je naší povinností udělat vše, co ze svých pozic můžeme, abychom podobnému scénáři zabránili," uvádí dále hejtman.
 
Zimola chce po premiérovi vlády jasnou o odpověď na dotaz, zda vláda pod jeho vedením připravuje transformaci či dokonce prodej národního podniku Budvar.

"Chci se Vás zeptat, zda současné, ministrem zemědělství Bendlem činěné kroky, spočívající v přípravě na odvolání ředitele pivovaru Bočka, schvalujete a zda si uvědomujete, jaké nenapravitelné škody může změna ve vedení podniku českému státu přinést. Vyzývám Vás, abyste zastavil všechny tyto nebezpečné tendence a abyste se tak osobně zasadil o stabilizaci situace v národním podniku Budvar. Sděluji Vám současně, že jsem inicioval přípravu návrhu zákona, který by měl zakázat Budvar privatizovat. Uvědomuji si přitom, že s ohledem na všechny souvislosti, se takový zákon může ve své podstatě stát věcně neúčinným. Vím, že si to uvědomujete i Vy a tím razantněji se postavíte za okamžité ukončení nepřípustných turbulencí v kauze Budvar," uzavírá dopis Zimola.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama