Klaus: Senát chyboval, Sváček by byl kvalitní ústavní soudce

Lány, Praha - Česko přišlo zamítavým postojem Senátu o možnost mít kvalitního ústavního soudce, uvedl ve středu prezident Václav Klaus. Senátoři předtím těsnou většinou odmítli podpořit jmenování předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka, prezidentova kandidáta, ústavním soudcem.

Přidejte svůj názor

371

Reakci hlavy státu zprostředkoval agentuře Mediafax prezidentův mluvčí Radim Ochvat.
 
Pro Sváčka hlasovalo v tajné volbě 38 senátorů, 41 zákonodárců bylo proti.
 
Šéf pražského městského soudu se ve své řeči senátory snažil přesvědčit, že není "prezidentovým koněm". Připomenul svůj spor s Klausem kvůli soudním čekatelům mezi roky 2004 a 2005.
 
Senátoři se od Sváčka také dozvěděli, že u soudce jsou někdy důležitější "zkušenosti než znalost paragrafů". Popsal zároveň to, co trápí současný soudní systém. "Chtěli bychom, aby každý občan, který podá civilní žalobu v Ústí nad Labem a pak tu samou žalobu v Českých Budějovicích, dopadl stejně. To se ale nedaří," prohlásil.
 
Předseda Městského soudu v Praze se pozastavil také u aktuálního tématu vysokých odměn vymahačských firem a advokátů. Senátorům řekl, že nepovažuje za správné, když se hříšníkům nezaplacená pokuta 500 korun transformuje díky vymahačům a právníkům na 30tisícový závazek. "Bylo by dobré, aby zákonodárci tuto oblast nějakým způsobem upravili," poznamenal soudce.
 
Ještě před samotnou volbou probíral Sváčkovu nominací senátní ústavně-právní výbor a výbor pro lidská práva. Ani jeden jeho jmenování ústavním soudcem plénu Senátu nedoporučil.
 
Nyní musí prezident Václav Klaus najít nového kandidáta.
 
Předseda Městského soudu v Praze Sváček měl nahradit mezi ústavními soudci jejich místopředsedkyni Elišku Wagnerovou, které končí v březnu mandát. Každý z ústavních soudců jej má totiž desetiletý. Do funkce ho vždy jmenuje prezident na základě souhlasu Senátu.

Témata: Václav Klaus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama